Afty – bolesny problem. Jak jemu zaradzić?

0
1577
afty

Afty, są bolesnym problemem, który występuje na błonie śluzowej jamy ustnej. Zazwyczaj dotyczą dzieci, ale dorosłych też to może spotkać. Poprzez swoją bolesność, powodują dyskomfort, zwłaszcza podczas jedzenia i picia. Afty lubią nawracać, ich przyczyny nie są do końca znane.

Jakie są rodzaje aft?

Afty to niewielkie owrzodzenia, które lokalizują się w jamie ustnej. Różnią się pomiędzy sobą miejscem występowania, wielkością oraz tym, jak często nawracają. Zwykłe afty zwykle ustępują po kilku dniach, nie są aż tak bardzo kłopotliwe. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy pojawi się afta nawrotowa. 

Afty są nadal ciekawym zjawiskiem, który jest obszernie badany, jednak przyczyny występowania nadal nie są znane. Podejrzewa się, że jest to problem o podłożu immunologicznym. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu aft w jamie ustnej, mogą być również urazy miejscowe. 

Nawracające afty mogą być także skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków hormonalnych lub mieć podłoże genetyczne. Afty powstają również na skutek sytuacji stresujących, wtedy podnosi się poziom kortyzolu, a odporność spada.

Przeczytaj też: http://www.mamopedia.pl/nerwica-u-dzieci-skad-sie-bierze/

Jak leczyć afty?

Nie ma jednego skutecznego preparatu, który po jednym zastosowaniu usunie nasz problem. Leczenie zależy przede wszystkim od rodzaju i rozległości zmian w jamie ustnej. Zazwyczaj jest to leczenie miejscowe, które jest poprzedzone diagnostyką, która służy wykluczeniu schorzeń ogólnoustrojowych. 

Gdy wprowadzimy leczenie miejscowe i usuniemy czynniki sprzyjające, takie jak stres, brak lub nieodpowiednia higiena jamy ustnej czy zła dieta istnieje duża szansa, że bolesne nadżerki w końcu znikną. 

Zadaniem produktu, który będziemy stosować miejscowe jest załagodzenie afty, zminimalizowanie bólu oraz przyśpieszenie regeneracji błony śluzowej.  Leki, które stosuje się miejscowe, zazwyczaj posiadają w swoim składzie lidokainę, która bardzo fajnie znieczula miejsce bólu, dzięki temu czujemy od razu ulgę. 

Pomocne jest również stosowanie płukanki do jamy ustnej, która zawiera chlorek cetylopirydynowy lub chlorheksydynę. Są to składniki, które zmniejszą częstotliwość występowania zmian, załagodzą ból i przyspieszają gojenie ranki.

Źródło: https://www.kolaczasu.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here