Antybiotyki w ciąży – jak je stosować?

0
877
Antybiotyki w ciąży

Zdrowa i zrównoważona dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie używek i niektórych produktów spożywczych… Lista zaleceń i wskazań dla kobiet w ciąży jest dość długa i specyficzna. Nie wszystko jesteśmy jednak w stanie przewidzieć. Czasem nawet u troskliwie dbających o swój dobrostan przyszłych mam pojawia się konieczność wdrożenia antybiotykoterapii.

Nie należy się jednak przed tym wzbraniać – antybiotyki w ciąży, ale należy je przyjmować pod ścisłym nadzorem lekarza.. Co warto wiedzieć o takim leczeniu, na co należy zwrócić szczególną uwagę i jakie są antybiotyki dozwolone w ciąży?

Antybiotyki w ciąży – tylko pod kontrolą lekarza!

Pamiętaj, że o ewentualnej konieczności wprowadzenia jakiegokolwiek środka farmakologicznego w okresie ciąży może zadecydować wyłącznie Twój lekarz. Przyszłe mamy nie powinny przyjmować żadnych leków – nawet tych dostępnych od ręki bez recepty ani suplementów diety – bez konsultacji ze specjalistą.

Jeśli zaobserwujesz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę w swojej placówce medycznej. Po dokładnym badaniu lekarz rozstrzygnie, czy w Twojej sytuacji potrzebny jest antybiotyk, a jeśli tak, to jaki, w jakiej dawce i jak powinien być przyjmowany. Zawsze stosuj się do zaleceń specjalisty. Przyjmując leki, przestrzegaj harmonogramu dawkowania i nie zmieniaj dozy leku na własną rekę.

Za antybiotyki dozwolone w ciąży uznaje się min. amoksycyklinę. Ten środek może być stosowany niezależnie od etapu ciąży. Oczywiście, w zależności od wskazań lekarz może zalecić inny antybiotyk, który może być stosowany w ciąży.

Jak wesprzeć organizm, gdy bierzesz antybiotyki w ciąży?

Antybiotykoterapia, choć w wielu przypadkach jest najskuteczniejszym sposobem leczenia, czasowo osłabia organizm. Podczas kuracji antybiotykiem warto więc wspomagać organizm na różne sposoby, by szybciej wrócić do pełni sił. Co może pomóc?

  • Uzupełnianie mikroflory bakteryjnej jelit o „dobre bakterie”. We wspieraniu mikroflory jelitowej mogą pomóc probiotyki: znajdziesz je m.in. w kiszonkach i w fermentowanych przetworach mlecznych (jogurt, kefir, maślanka). Możesz też sięgnąć po preparaty zawierające przebadane szczepy bakterii probiotycznych. Należy jednak pamiętać, że produkty mleczne mogą wchodzić w interakcje z  niektórymi antybiotykami – jeśli masz wątpliwości czy podczas antybiotykoterapii możesz spożywać przetwory mleczne porozmawiaj na ten temat z lekarzem lub farmaceutą.
  • Lekkostrawna dieta bogata w witaminy i minerały. Pokaźna dawka witamin i minerałów w łatwo przyswajalnej formie pomoże Ci szybciej stanąć na nogi. Jedz więc dużo sezonowych warzyw – przez jakiś czas unikaj jednak spożywania ich na surowo, by nie podrażniać układu trawiennego. Najlepiej gotować je na parze i podawać np. z chudym mięsem lub rybami oraz z kaszą czy brązowym ryżem. Unikaj natomiast potraw smażonych i ciężkich sosów na bazie sera i śmietany.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here