Cichy inhalator dla dziecka i inne pomysły na to, jak umilić nebulizację Twojemu dziecku

0
2201
Cichy inhalator dla dziecka i inne pomysły na to, jak umilić nebulizację Twojemu dziecku

Czas trwania nebulizacji sprawia, że dzieci, które nie posiadają jeszcze cierpliwości dorosłego człowieka, mogą żywić niechęć do nebulizacji i przerywać ją poprzez zdejmowanie maski lub nierównomierne oddychanie. Afektują tym samym skuteczność terapii zaleconej przez lekarza, co zmniejsza jej skuteczność. Co możesz zrobić, by nebulizacja Twojego dziecka przebywała sprawnie i bez problemu?

Nebulizacja to terapia zalecana dla dzieci i dorosłych cierpiących na choroby układu oddechowego, którą wykonuje się przy pomocy zaawansowanych inhalatorów zwanych nebulizatorami. Urządzenia te rozpylają płynne lekarstwo w aerozol lub mgiełkę, którą następnie wdycha się dzięki specjalnemu ustnikowi lub maseczce. Nebulizacja, która jednorazowo może trwać pomiędzy 10 a 15 minut. 

Oglądanie Bajki

Nebulizacja wymaga od dziecka siedzenia na kolanach rodzica i równomiernego oddychania przez okres około 10 minut. Może to być wymagające zwłaszcza dla nadpobudliwych dzieci, które ciągle chcą coś robić. Żeby dziecko było czymś zajęte, dobrze jest łączyć nebulizację ze wspólnym oglądaniem bajki. Połączenie nebulizacji ze wspólnym oglądaniem bajki sprawi również, że dziecko będzie pozytywnie kojarzyć nebulizację jako czas oglądania bajki, a nie jako coś męczącego.

Cichy inhalator dla dziecka

Niektóre z modeli nebulizatorów, głównie starsze modele, pracują stosunkowo głośno, co zazwyczaj nie jest problemem dla osób dorosłych, ale może stanowić to problem u dzieci, szczególnie tych mniejszych. Na szczęście, na rynku dostępne są już ciche nebulizatory, które umilą proces nebulizacji wszystkim członkom rodziny. Warto pamiętać o tym, że nebulizacja może być czasem prowadzona kilka razy dziennie i po pewnym czasie głośny nebulizator staje się coraz bardziej uciążliwy. Cichy nebulizator nie zagłusza również innych odgłosów (np. oglądanej bajki).

Zabawa, a nie nebulizacja

Dziecko nie musi znać takich określeń jak nebulizacja czy inhalacja. Zamiast tego możesz przedstawić mu nebulizację, jako zabawę np. w astronautę lub superbohatera, pokazując mu zdjęcia czy bajki z bohaterami, którzy noszą na twarzach maski i kosmiczne hełmy. Zamiast „nebulizacja” mów „zabawa w pilota”, a zamiast ustnik lub maseczka „maska bohatera” lub „hełm kosmonauty”

Nebulizator dla dzieci

Dla szczególnie wrażliwych dzieci, można zakupić nebulizator dla dzieci w kształcie zwierzątek. Jeżeli dziecko będzie traktować nebulizację jako zabawę, nie będziesz musiał martwić się, że będzie się ono stresować inhalacją. Możesz również wraz z dzieckiem wymyślić nazwę na nebulizator.

Bez względu na to, jaki sposób na umilenie nebulizacji wybierzesz, pamiętaj, że poprawne przeprowadzanie nebulizacji jest tutaj priorytetem i zabawa nigdy nie powinna wchodzić w drogę prawidłowej nebulizacji – np. poprzez ściąganie maski w trakcie inhalacji. Nebulizacja powinna być prowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza i producenta nebulizatora, by dziecko otrzymało zalecaną dawkę leku, a nie zmarnowało go podczas zabawy, gdyż może to wpłynąć na terapię. Jeżeli mimo zastosowania tych pomysłów na umilenie nebulizacji, twoje dziecko wciąż ma problem z prawidłową inhalacją przy pomocy nebulizatora dla dzieci, skonsultuj się z lekarzem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here