Co powinien jeść Twój maluch?

0
446
Co powinien jeść Twój maluch?

Rodzicielstwo jest niezmiernie trudnym zagadnieniem. Wychowanie malucha to niesamowita przygoda trwająca całe życie. Żywienie niemowlaka jest niezmiernie ważnym zagadnieniem. Dobrze odżywione dziecko, dobrze się rozwija. Ma dostarczone wszystkie witaminy, mikro i makroelementy. Poznaje nowe smaki i nabywa odporność na nietolerancje pokarmowe, które mogłyby się rozwinąć w momencie nieodpowiedniego wprowadzania pokarmów do diety maluszka.
Jest niezmiernie dużo rozporządzeń dotyczących odpowiedniego rozszerzania diety dziecka. Jednak najważniejsze rady pozostają niezmienne od wielu lat.
Dziecko powinno poznawać nowe smaki już po szóstym miesiącu życia. Początkowo powinna to być dieta jednoskładnikowa, oparta głównie na produktach gotowanych. Niezmiernie ważne jest obserwowanie dziecka czy nie pojawia się wysypka lub zmiany w zachowaniu po wprowadzeniu danego produktu. Ważne jest również, by w miarę szybko przechodzić z diety płynnej na półpłynną czyli taką, w której dziecko oprócz nowych smaków będzie uczyło się gryzienia pokarmów. Zdecydowanie unikamy podawania dań wysoko przetworzonych, czytamy składy i jak najdłużej unikamy podawania słodyczy i cukru prostego. Ważną zasadą jest również to, że najpierw do diety malucha wprowadzamy warzywa, dopiero później owoce, które z reguły są słodsze i dużo chętniej zjadane niż często mdłe jarzyny. Zwracamy uwagę na produkty wysoko alergizujące jak np. cytrusy czy truskawki i kiwi.
Dyskusyjny ostatnio gluten należy wprowadzić do diety niemowlaka około piątego-szóstego miesiąca życia. Mleko krowie poleca się podawać dopiero po drugim roku życia. Mięso wprowadzamy jak dodatek, rozpoczynając od kurczaka, indyka czy królika w formie gotowanej, nie smażonej. Z tłuszczów wybieramy masło. Unikamy margaryny i innych przetworzonych produktów typu margaryny.
Mimo upodobania dorosłych w posiłkach dla dzieci nie powinny znajdować się sól, pieprz, ostre przyprawy czy mieszanki typu „Vegeta”. Aby jedzenie dla dziecka było bardziej aromatyczne można dodawać zioła świrze lub tez suszone.
Nie można bać się produktów, które często wywołują alergie. Ryby i orzechy wprowadzamy do diety normalnie, tak jak każdy inny produkt. Nie unikamy ich.
Do picia nie podjemy słodzonych herbatek, wód smakowych ani soków owocowych (owoce lepiej podawać w postaci przecierów). Jedynym napojem jaki powinno dostawać dziecko, oprócz mleka mamy, jest niegazowana woda mineralna.
Dokładny harmonogram rozszerzania diety niemowląt jest często indywidualną kwestią mamy i jej maleństwa, gdyż każde dziecko jest inne i wymaga innego podejścia, a także ma inne tempo przyswajania nowości smakowych. Często bywa tak, ze jakiś produkt musi być podany kilkukrotnie, aby niemowlę w końcu je zaakceptowało. Ważne jest jednak posiłkowania się fachowymi radami i przestrzeganie zaleceń dietetycznych aby nie budować od małego złych nawyków żywieniowych, gdyż w późniejszym wieku, będzie bardzo ciężko je wyplenić. Złe nawyki żywieniowe mogą mieć, natomiast, bardzo przykre konsekwencje w późniejszym życiu dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here