Cytrusy w diecie niemowlaka

0
990
Cytrusy w diecie niemowlaka

Bardzo ważne jest, aby uczyć nasze dzieci zdrowego odżywiania. Warto tę edukację rozpocząć już od wczesnego dzieciństwa. Wiemy doskonale, że maluch uczy się smaków już w pierwszych dniach życia, a nawet jeszcze przed urodzeniem. Za jakość tej nauki odpowiadają oczywiście rodzice. To oni decydują, jakie pokarmy i w jakiej kolejności, podadzą swojemu maluchowi, a w konsekwencji- do jakich smaków przyzwyczają dziecko.

Właśnie dlatego postuluje się, aby w pierwszej kolejności uczyć niemowlęta jeść warzywa i ich przetwory, a dopiero potem zapoznać dziecko ze smakiem słodkim. Nie jest to oczywiście ścisła reguła, ale znacznie ułatwia budowanie zdrowych nawyków. Jedzenie owoców również będzie elementem tych dobrych przyzwyczajeń. Dziecko, które polubi słodkie, soczyste owoce, będzie chętnie sięgać po nie w przyszłości, unikając jedzenia tuczących, kalorycznych słodyczy.

Natura oferuje nam w tym zakresie bardzo wiele. Zarówno nasze rodzime owoce, jak i te pochodzące z importu, stanowią wspaniałą alternatywę dla słodkich przekąsek. Jest w czym wybierać. O ile owoce uprawiane w naszym klimacie nie sprawiają wiele problemu, o tyle podawanie cytrusów małym dzieciom może być problematyczne.

Owoce pochodzące ze strefy zwrotnikowej mogą uczulać. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na czas, sposób i częstotliwość, z jaką będziemy je wprowadzać do diety maluszka. Jakie cytrusy dla niemowlaka powinniśmy wybrać na początek? Pediatrzy są zgodni, że optymalnym czasem wprowadzenia do jadłospisu dziecka owoców egzotycznych jest 12. miesiąc. Kiedy dziecko ukończy pierwszy rok życia, można z powodzeniem, ale stopniowo zaznajamiać maluszka ze smakiem cytrusów. Nadają się do tego w zasadzie wszystkie dostępne na rynku egzotyczne owoce. Należy oczywiście mieć na uwadze, że reakcja na te nowości może być różna. Cytrusy to w końcu silne alergeny. Wystarczy jednak zachować odpowiednią ostrożność, bacznie obserwować malucha i ewentualnie zaniechać podawania mu owoców, których nie toleruje.

Istotnym pytaniem jest również to, w jaki sposób przygotować cytrusy dla niemowlaka, w jakiej formie wprowadzić je do diety dziecka? Po 12. miesiącu życia można już z powodzeniem serwować surowe owoce. Warto jednak pamiętać, że już wcześniej można podjąć próbę zapoznania niemowlaka z egzotycznymi smakami. Będą się do tego nadawać wszelkiego typu przetwory: musy, soki, przeciery. Owoce w takiej przetworzonej formie, przygotowane z zachowaniem wszelkich wytycznych, będą świetną alternatywą dla innych deserów, oraz wspaniałym urozmaiceniem zdrowej, zbilansowanej diety.

Bez względu na to, jakie owoce zdecydujemy się podać naszemu dziecku, należy zawsze pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny. Każdy owoc musi być dokładnie wymyty, a najlepiej wyszorowany szczoteczką. Unikniemy w ten sposób przedostania się do środka niepożądanych substancji, pochodzących od środków ochrony roślin, oraz wszelkich bakterii i drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić maluszkowi. Najlepiej, rzecz jasna, sprawdzą się tutaj owoce z upraw ekologicznych, które gwarantują wysoką jakość i bezpieczeństwo dla zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here