Fit – jak osiągnąć ten stan i zatrzymać go na dłużej

0
449
Fit - jak osiągnąć ten stan i zatrzymać go na dłużej

Nie ma co ukrywać ani zaprzeczać – panuje aktualnie kult zdrowego, pięknego ciała. Zewsząd krzyczą do nas celebryci, lekarze, czy hasła reklamujące produkty spożywcze, ubrania – wszystko dzisiaj jest fit!
Fit, czyli w dobrej formie. Zarówno tej fizycznej jak i psychicznej, bowiem jak mówi stare porzekadło – w zdrowym ciele, zdrowy duch.

Nie jest już rzadkością spotkanie kogoś uprawiającego sport na świeżym powietrzu. Możliwości i dyscyplin jest naprawdę nieprzebrana ilość. Ćwiczą młodzi, dojrzali i ci najstarsi. Bieganie, rower, rolki, nordic walking. Nie trzeba wcale iść na siłownię ani zatrudniać trenera personalnego, żeby się poruszać. Nawet matki z malutkimi dziećmi nie chcą pozostawać bezczynne. Gdy nie mają możliwości zostawienia maleństwa z opiekunką, potrafią uprawiać jogging z wózkiem; nie dziwi już raczej także widok młodych kobiet podczas aerobiku z wózkiem. Wszystko to, aby pokazać, że dla chcącego nie ma nic trudnego. Jeśli się chce, to szuka się sposobu, a jeśli się komuś nie chce, wtedy zawsze znajdzie wymówkę.

Początek nowego roku kalendarzowego również jest czasem, gdy ludzi na siłowniach, tych zadaszonych jak i tych „pod chmurką”, czy po prostu osób ćwiczących w parkach czy nad rzekami, jest wyraźnie więcej. Okres ten sprzyja postanowieniom, którym zazwyczaj towarzyszy zapał i zwiększone pokłady energii, żeby wygospodarować czas na aktywność fizyczną.
Odwiecznym problemem jest ten magiczny moment, gdy bańka mydlana pęka, wcześniejszy zapał zmywa się z nas wraz z orzeźwiającym prysznicem po ciężkim treningu lub zostaje w szatni na siłowni i już z nami do domu nie wraca.Jak to zrobić, żeby chciało nam się ciut dłużej?

Aktywność fizyczna jest kluczowa dla dobrego samopoczucia. W trakcie wysiłku organizm ludzki wytwarza endorfiny, zwane potocznie hormonami szczęścia. Dzięki temu czujemy się bardziej zmotywowani, chcemy być aktywni, posiadamy wyraźnie więcej energii.
Uprawianie sportu na świeżym powietrzu także jest istotne. Gdy wystawiamy nasze ciało na działanie promieni słonecznych, w naszym ciele zmniejsza się poziom melatoniny. Hormon ten ma znaczenia dla jakości naszego snu i codziennej regeneracji organizmu.

No dobrze. Sport sportem, ale co z jedzeniem?
Przyjęło się stwierdzenie, że dla prawidłowej diety, niekoniecznie tej odchudzającej, tylko też takiej, która poprawi naszą ogólną kondycję i samopoczucie, ćwiczenia fizyczne to 20%, a pozostałe 80% to dobrze zbilansowana, zdrowa dieta.
Skoro zatem jedzenie jest tak ważne w tym aspekcie, to należy mu się nieco lepiej przyjrzeć.
Zdarza się, że wydajemy spore pieniądze na diety specjalnie przygotowane dla nas i naszych potrzeb, zasięgamy porad dietetyków, którzy układają nam spersonalizowane diety, dedykowane naszym potrzebom i wymaganiom.
Na rynku mnóstwo jest książek i poradników, które poruszają kwestie zdrowej diety, podpowiadają jak samodzielnie ułożyć odpowiedni jadłospis.
Da się zauważyć, że z jakiejkolwiek opcji by nie korzystać, wszystkie mają wspólny mianownik, jakim jest różnorodność posiłków.
Tylko dieta urozmaicona gwarantuje, że szybko nam się nie znudzi, a jednocześnie dostarczy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników i witamin. Dobrze jest mieć to na uwadze. To powinno ułatwić nam utrzymanie stanu fit.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here