Ilość posiłków u niemowląt

0
965
Ilość posiłków u niemowląt

Każdy rodzic prędzej czy później, zaczyna zastanawiać się czy jego malec nie je za mało, za często, a może za dużo. W przypadku malutkich dzieci karmionych piersią sprawa jest oczywista. Karmimy na żądanie. Podobno nie da się przekarmić piersią i jeśli nawet maleństwo jest zbyt pulchne, to jest to tylko powód do dumy. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, zaleca się karmić co trzy godziny, nie częściej, ponieważ to mleczko dłużej zalega w brzuszku, jest cięższe w strawieniu. Tyle w teorii, a w praktyce jak wiadomo jest różnie. Ilość posiłków u niemowląt nie zawsze jest taka sama, dzieci są różne. Jedne uwielbiają jeść a drugie nie.Na szczęście producenci mlek modyfikowanych zamieszczają na opakowaniach swoich produktów tabelę, którą młoda mama może się kierować w karmieniu swojego dzidziusia. Jest to średnia jaką przeciętnie zjada dziecko w danym wieku. I tak w pierwszym i drugim miesiącu dziecko je 5 razy dziennie po około 120-150 ml mleka a np. w 5 i 6 miesiącu zjada 5 posiłków po 210 ml.
Jak pisałam wcześniej to jest tylko średnia, pewne wytyczne , którymi możemy się kierować, ale jeśli nasz malec zamiast 120 ml zjada 100 albo zamiast 150 ml, 170 to też nie jest powód do zmartwień. Nikt z nas, dorosłych nie je według rozpiski, tylko wtedy kiedy jest głodny. W momencie, kiedy dzieciaczek zaczyna się przemieszczać jego zainteresowanie jedzeniem maleje. On po prostu nie ma czasu na takie błahe sprawy ( jego zdaniem). Kto by tracił czas na jedzenie, jeśli za rogiem leży piłka, albo z szuflady taty wystaje kawałek skarpetki. U starszych niemowląt zainteresowanie mlekiem też może zmaleć, albo wręcz zniknąć. Wszystko przez to, że te maleńkie kubeczki smakowe wprost szaleją z rozkoszy, poznając nowe smaki i coś tak codziennego, nudnego jak mleko po prostu je odrzuca. Oczywiście niektóre maluchy pozostają wiernymi fanami mleka i trudno je przekonać do czegoś innego. W przypadku gdy malec traci zainteresowanie mlekiem należy mu przemycać nabiał w innej postaci np. jogurtu, białego sera.
Dziesięciomiesięczne niemowlę zjada około 5, 6 posiłków dziennie, z czego 3 powinny być mleczne ( mleko, kaszka, owsianka). Reszta to zupka, obiadek z mięskiem, owoce czy też mus owocowy, kanapeczki. Jako przekąskę można zaproponować chrupki kukurydziane, biszkopty.
Bardzo wygodne są tubki z owocami, można je wszędzie ze sobą zabrać. Starsze dziecko samo sobie z nią poradzi, młodszemu wyciskamy mus na łyżeczkę.
Niektóre dzieci domagają się mleka w nocy. Zasadniczo nie powinno się tego robić, ponieważ nikt z nas o 24 w nocy nie będzie mył maluchowi zębów. Należy napoić dziecko wodą. Podczas skoków rozwojowych dziecko faktycznie może być głodne w nocy i wtedy żadna woda nie pomoże. Niemowlęta w pewnym momencie zaczynają bardzo interesować się tym co dorośli mają na swych talerzach. Wiadomo, że menu maluszka jest troszkę inne, łagodniejsze, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby popróbowało ono naszego jedzenia. Wyjątkiem są grzyby, surowe mięso, surowe jaja oraz produkty z dużą ilością konserwantów, barwników oraz wszelkiego E.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here