Jadłospis 9-miesięcznego dziecka

0
5824
Jadłospis 9-miesięcznego dziecka

Co powinno się znaleźć w diecie dziecka, po skończeniu 8. miesiąca życia? W dużej mierze zależy to od stanu zdrowia malucha i jego indywidualnych preferencji. Prawidłowo rozwijający się niemowlak może już w tym okresie spożywać bardzo wiele nowych produktów, ponieważ w tym wieku najczęściej potrafi już żuć i gryźć. Jest o dobry czas nie tylko na wprowadzanie nieznanych dotąd kompozycji smakowych, ale też nowych faktur. Wiele zależy również od ogólnego poziomu rozwoju dziecka. Jeśli nasz maluch potrafi już siedzieć, śmiało możemy serwować mu dania z łyżeczki o konsystencji gęstszej niż zazwyczaj.

Generalnie uważa się, że dieta dziecka karmionego piersią powinna wyglądać inaczej niż karmionego mlekiem modyfikowanym. Ale obecnie ten podział jest zdecydowanie rzadziej uwzględniany przy opracowywaniu schematu żywienia dziecka. Możemy więc uznać, że po 6. miesiącu życia te różnice w diecie powoli zaczynają się zacierać. Najistotniejsze jest to, aby w menu maluszka znalazły się wszystkie niezbędne składniki odżywcze- w odpowiedniej, dostosowanej do potrzeb, ilości.

Jadłospis 9 miesięcznego niemowlaka karmionego piersią powinien być przede wszystkim jak najbardziej urozmaicony. Nie tylko ze względu na konieczność zapewnienia dziecku odpowiedniej dawki energii, ale też ze względu na korzyści, jakie niesie za sobą nauka jedzenia rozmaitych typów pokarmów. 9. miesięczny maluch powinien jeść około czterech lub pięciu posiłków dziennie. Objętość każdej porcji jest uzależniona od potrzeb dziecka, ale generalnie są to zazwyczaj wielkości nie przekraczające 200 ml. Choć mleko nadal stanowi podstawę menu dziecka, stałe posiłki zaczynają zajmować coraz więcej miejsca w jadłospisie małego smakosza.

Młode mamy mają dość duży wybór. Przede wszystkim mogą serwować maluchowi różne rodzaje mięs. Sprawdzi się tutaj drób, cielęcina, a- od czasu do czasu- nawet wieprzowina. Mile widziane są również ryby- nieocenione źródło składników odżywczych. Dziecko może też spożywać różnego rodzaju nabiał. Mogą to być jogurty, sery, jajka. Również rozmaite kaszki czy pieczywo zaspokoją głód malucha. Nie obędzie się również bez warzyw i owoców. Podawane w różnych formach i kombinacjach będą stanowiły świetny dodatek do zupek i przecierów, oraz smakowitą przekąskę. Najlepsze będą te miękkie, pokrojone na odpowiednio duże kawałeczki, które dziecko może wziąć do rączki i jeść z przyjemnością we własnym tempie. Można też podawać dziecku warzywne czy owocowe soczki, ale w niewielkich ilościach. Znacznie korzystniejsze będzie przyzwyczajanie malucha do picia wody niż słodkich napojów.

Dla zdrowia niemowlaka istotna jest jakość i sposób przygotowywania posiłków. Zdecydowanie w tym wieku należałoby jeszcze zrezygnować z nadmiernego przyprawiania potraw, a najlepiej zupełnie zaniechać dodawania do jedzenia dla dziecka cukru i soli. Jego kubki smakowe nie potrzebują na razie tak intensywnych doznań- proste, naturalne smaki w zupełności wystarczą. Najlepszym sposobem na przygotowane ciepłych posiłków będzie gotowanie na parze.

[Głosów:18    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here