Jadłospis dla czteromiesięcznego niemowlęcia

0
1222
Jadłospis dla czteromiesięcznego niemowlęcia

Karmienie niemowląt może napawać obawami – zwłaszcza początkujące mamy – jednak tak naprawdę nie ma się czego bać. Wystarczy tylko zapoznać się z tym, co i ile powinno jeść niemowlę w konkretnym czasie życia, i tego przestrzegać. Aby to dobrze zrozumieć, przyjrzyjmy się diecie dla niemowlęcia czteromiesięcznego – oczywiście pamiętając, że inaczej należy postępować wobec niemowlęcia młodszego, a inaczej wobec starszego.

Cztery miesiące życia nie jest zazwyczaj czasem na wprowadzanie pokarmów stałych, dlatego główny składnik diety wciąż stanowi mleko matki i/lub modyfikowane. Można jednak spróbować z owymi pokarmami stałymi, przy czym uwaga: niemowlę może być na nie jeszcze niegotowe.

Jak wprowadzać pokarmy stałe? Tak samo jak wprowadziłyśmy mleko modyfikowane – pod tym względem nie ma żadnej różnicy, tyle że jeszcze raz: trzeba być uważnym i obserwować reakcję dziecka. Może być bowiem tak, że pokarm stały zostanie nieprzyjęty jeszcze w piątym czy nawet szóstym miesiącu życia. Do najważniejszych oznak braku gotowości na pokarm stały należy nieprzeżuwanie go i pozbywanie się go z ust. Natomiast gotowość na pokarm stały przejawia się w tym, że dziecko potrafi i lubi już przeżuwać, ma też dobry uchwyt i uśmiecha się bądź też w inny sposób wykazuje aktywność wobec podawanych posiłków.

Jeżeli nasze niemowlę jest gotowe na pokarm stały, musimy być bardzo ostrożne w rozszerzaniu diety. Najlepiej zacząć od jakiegoś jednego warzywa lub jabłka. Oczywiście wszystko musi być podane w taki sposób, aby dziecko było w stanie przeżuć – czyli najlepiej w formie jak najdokładniej przetartej. Średnia porcja takiego posiłku powinna odpowiadać średniej porcji wypijanego na raz płynu. Co ważne, żywienie niemowląt po 4 miesiącu nie rządzi się jakimiś uniwersalnymi zasadami, dlatego – jak widzieliśmy powyżej – nie tylko rodzaj, ale i rozmiar posiłku powinien być dobierany w zależności od potrzeb dziecka. Doświadczeni rodzice wiedzą zresztą, że najlepiej, aby to właśnie dziecko decydowało, na co ma ochotę i ile chce zjeść. Natomiast do zadań rodzica należy jedynie wybór produktu, który zostanie podany.

Dziecko może wypluć pokarm np. po jednej łyżeczce. Podstawowym błędem jest wówczas podawanie kolejnej na siłę (np. w postaci zabawy „leci samolot na lotnisko”). Lepiej po prostu przyjąć, że dziecko nie ma ochoty na taką formę posiłku i dać mu odpoczynek – np. przez kilka dni. Po takiej przerwie można spróbować jeszcze raz i istnieje duża szansa, że wówczas się uda.

Żywienie niemowląt po 4 miesiącu warto potraktować jako pewien etap. Jeżeli udało się więc wprowadzić stały pokarm lub jakiś nowy produkt do diety, starajmy się na tym nie poprzestawać, ale stopniowo wprowadzać kolejne łyżeczki w ramach jednego posiłku lub nowe produkty. Jeszcze raz jednak – nie ma tu żadnych uniwersalnych wskazówek, dlatego wszystko zależy od naszego dziecka. Może być też zresztą tak, że pediatra przepisze specjalną dietę – np. przy zagrożeniu jakimiś chorobami – i wtedy już na tak wczesnych etapach będziemy podawać mięso.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here