Jadłospis noworodka, czyli jak karmić dziecko?

0
955
Jadłospis noworodka, czyli jak karmić dziecko?

Karmienie noworodka – szczególnie w przypadku pierwszego dziecka – może rodzić wiele pytań. Czym je karmić? Jak często? Kiedy rozszerzać dietę? Na co zwracać szczególną uwagę? Co gorsza, tak naprawdę nie ma uniwersalnych zasad i wiele zależy zarówno od nas, rodziców, jak i od samego dziecka.

Pierwszym, najmniej kosztownym i najzdrowszym sposobem karmienia jest oczywiście pierś. Nie jest to co prawda proste (przynajmniej na początku), ale po kilku dniach cały dyskomfort i inne trudności powinny przejść bez trudu. Dlaczego warto karmić piersią? Przede wszystkim dlatego, że jest to, można powiedzieć, inteligentny pokarm. Mleko modyfikowane ma zawsze ten sam skład, natomiast skład pokarmu w piersi dostosowuje się do rozwoju dziecka. Zresztą, to też jedyny pokarm, który spełni wszystkie potrzeby generowane przez organizm naszego malucha. (Uwaga: bardzo odżywczym płynem w gruczołach piersiowych jest ten pierwszy – utrzymujący się przez ok. trzy-cztery dni po porodzie. Warto więc karmić piersią od samego początku.)

Niestety jednak, nie każda matka może podjąć się takiego sposobu karmienia. W tych przypadkach jego zamiennikiem musi być więc mleko modyfikowane, oczywiście markowe, spełniające wszystkie normy wyznaczane przez państwo, UE itd. Niektóre matki popełniają błąd i już na pierwszym etapie życia noworodka sięgają po zwykłe mleko krowie – jest ono jednak zbyt obciążające np. dla nerek, dlatego lepiej ograniczyć się raczej do mleka modyfikowanego.

Oczywiście jadłospis noworodka nie może składać się z samego mleka, dlatego w okolicach czwartego miesiąca przychodzi czas na rozszerzenie diety. Najlepiej zacząć od przecierów z warzyw, podawanych łyżeczką. Co prawda na początku dziecko może mieć problem z konsystencją czy smakiem, więc musimy być przygotowane na wypychanie pokarmu językiem. W końcu jednak się przyzwyczai, a my będziemy mogły poszerzać dietę o kolejne pokarmy – zupki czy kasze z glutenem.

Na co zwracać szczególną uwagę? Na jakość produktów. Najlepiej wybierać te markowe i rekomendowane przez inne matki. Do tego uważnie czytajmy etykiety – niektóre produkty występują w tych samych opakowaniach, choć adresuje się je kolejno do dzieci po czwartym, szóstym czy dziewiątym miesiącu (co nie jest obojętne!). Zresztą, na tym tle naprawdę często dochodzi do pomyłek.

Jadłospis noworodka powinien być też konsultowany z pediatrą – zwłaszcza gdy podejrzewamy u naszego malucha alergię na jakiś składnik, celiakię lub inne przypadłości. Konsultacja z pediatrą jest nieodzowna także wówczas, gdy zachodzi ryzyko anemii – wtedy bowiem, bez względu na wiek dziecka, do diety zostaną włączone specjalne składniki przeciwdziałające schorzeniu. Warto też wiedzieć, że istnieją tzw. poradnie laktacyjne, w których uzyskamy wszystkie niezbędne informacje co do karmienia piersią i szerzej, po prostu co do karmienia naszych pociech. Jak więc widać, jeżeli będziemy stosowały się do kilku podstawowych zasad, karmienie noworodka nie powinno sprawiać nam tak naprawdę żadnego problemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here