Jak karmić dziecko po 4 miesiącu?

0
1177
Jak karmić dziecko po 4 miesiącu?

To, czy możemy rozszerzyć dietę naszemu czteromiesięcznemu dziecku, zależy od diety dotychczasowej. Jeżeli dotychczas używałyśmy przede wszystkim butelki, jeżeli dziecko potrafi już jeść za pomocą łyżeczki i wreszcie, jeżeli stabilnie siedzi, można myśleć o wprowadzeniu nowych produktów.

Oczywiście paleta nowych produktów na tak wczesnym etapie karmienia jest mocno ograniczona – chodzi tu przede wszystkim o jabłka czy sok, najlepiej wraz z mlekiem. Jeżeli wszystko przebiegnie bez zarzutu, tzn. jeżeli pokarm będzie przeżuwany, jeżeli dziecko nie będzie go wypluwać, jeżeli nie będzie grymasić itd., po jakimś czasie można zdecydować się na kolejne potrawy – np. zupki z warzyw. Tu również trzeba wykazać się jednak cierpliwością, ponieważ będzie to nowa forma – zwłaszcza jeśli chodzi o konsystencję. I znów, jeżeli dziecko zaakceptuje posiłek, po czasie można dodawać kolejne składniki – tzn. kolejne warzywa, jak np. starty kalafior. Oczywiście nie wszystkie składniki na tym etapie wyjdą dziecku na dobre, bo np. seler wywołuje u niektórych reakcje alergiczne, ale nie ma innej rady, jak po prostu obserwować i kontrolować rozszerzanie diety na każdym jej etapie.

Trzeba też pamiętać, że piąty miesiąc życia nie jest czasem na przyprawy. Zresztą, nawet cukier może być szkodliwy, dlatego ograniczmy się do warzyw. Z drugiej strony – piąty miesiąc to dobry moment na podawanie różnych kaszek z mlekiem. Te mogą być jednak niesmaczne w opinii naszego maluszka, dlatego warto spróbować mieszać je z zupką. Wprowadzenie kaszek – a przypomnijmy, kaszki te zawierają gluten – to także czas na szczególną obserwację, w ramach której stwierdzimy lub wykluczymy celiakię – chorobę związaną bezpośrednio właśnie z glutenem. Jeżeli zauważymy więc, że po wprowadzeniu kaszki nasze dziecko będzie cierpiało na biegunkę, jeżeli będzie bolał je brzuch, jeżeli będzie miało objawy zbliżone do grypy itd. – otóż w każdym takim przypadku powinniśmy udać się do lekarza właśnie z podejrzeniem celiakii. W przeciwnym razie dietę obejmującą gluten można rozszerzać.

Karmienie dziecka po 4 miesiącu życia – podobnie zresztą jak karmienie na każdym innym etapie – wymaga od nas dokładnej obserwacji. Jak bowiem wspomnieliśmy, inaczej na stałe pokarmy zareagują dzieci karmione dotychczas piersią (i będzie to prawdopodobnie reakcja negatywna), a inaczej karmione mlekiem modyfikowanym (reagując raczej pozytywnie). Inaczej zareagują też na poszczególne produkty dzieci z alergią lub celiakią, a inaczej bez. Może okazać się również, że nasze dziecko ma podejrzenie np. anemii i do diety będzie trzeba wprowadzić produkty charakterystyczne dla późniejszych etapów karmienia – takie jak np. przegotowane mięso (przy czym akurat o tym nie decyduje rodzic, ale lekarz).

Jeszcze raz więc: karmienie dziecka po 4 miesiącu życia to przede wszystkim obserwacja. Czy dziecko uśmiecha się na posiłkach? Czy przeżuwa lub przynajmniej chce przeżuwać? Czy wypycha pokarm językiem? Od tego wszystkiego zależy przebieg kolejnych etapów karmienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here