Jak karmić niemowlaka w 6. miesiącu życia?

0
322
Jak karmić niemowlaka w 6. miesiącu życia?

W 6. miesiącu życia dziecka przychodzi czas na wprowadzanie do diety nowych smaków. Rozpoczyna się okres niełatwy dla każdego młodego rodzica. Pojawiają się bowiem obawy o to, czy maluch te nowości zaakceptuje i polubi. Największą bolączką jest oczywiście strach przed ewentualnymi objawami alergii, które mogą pojawić się dziecka w wyniku spożywania niektórych pokarmów. Są to obawy jak najbardziej uzasadnione, jednak należy pamiętać, że nowe produkty wprowadzane są bardzo powoli, a odpowiednio szybka reakcja ze strony rodziców z pewnością uchroni dziecko przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jak zatem powinno wyglądać karmienie niemowlaka w 6 miesiącu życia?

Ważne jest, aby być świadomym istotnych różnic pomiędzy karmieniem dzieci, których dotychczasowa dieta oparta była o mleko matki, a tymi które z rozmaitych przyczyn musiały spożywać mleko modyfikowane. Jeśli chodzi o ten pierwszy przypadek, to tutaj w zasadzie wszyscy specjaliści zgodnie twierdzą, że jeszcze w 6. miesiącu nie ma potrzeby wprowadzania nowych produktów do jadłospisu malucha. Dopiero dziecko, które ukończyło pół roku życia, powinno zacząć poznawać nowe smaki. Od tej reguły można oczywiście odstąpić. Jeśli stan zdrowia dziecka na to pozwala, bądź też jest to wyraźnie zalecone przez pediatrę. Wówczas, już w 6. miesiącu można powoli rozpocząć rozszerzanie diety malca. Na początek będą to lekkie warzywne papki.

Generalnie, przyjmuje się jednak zasadę, że dziecko karmione piersią otrzymuje wystarczająco dużo niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Mleko matki powinno wystarczyć, ponieważ jest zdecydowanie bardziej treściwe i bogate w niezbędne składniki niż sztuczne mieszanki. Często rodzice boją się, że ich dziecku może cierpieć na niedobory określonych składników. Okazuje się jednak, że pokarm własny to najlepsza opcja dla małego dziecka, ponieważ zawiera najlepiej i najłatwiej przyswajalny skład.

Zupełnie inaczej wygląda karmienie niemowlaka w 6 miesiącu życia, jeśli z jakichś przyczyn był on do tej pory karmiony sztuczną mieszanką. W tym przypadku, już od tego momentu, należy zacząć komponować bogatszy jadłospis.Mleko modyfikowane zawiera znacznie uboższy skład niż mleko matki. Dziecko potrzebuje nowych źródeł składników odżywczych. Na tym początkowym etapie, należy zachować szczególną ostrożność i bacznie obserwować reakcję na poszczególnych pokarmy, aby wykluczyć ewentualne alergeny.

Na samym początku można wzbogacić dotąd spożywane mleczne posiłki o takie dodatki jak kleik czy kaszka. Następnie zaś, oprócz co najmniej czterech mlecznych posiłków, należy włączyć danie składające się z nowych produktów. Ważne jest zachowanie odpowiedniej proporcji, ale spektrum możliwości jest już na tym etapie dość duże. Do jadłospisu niemowlaka w 6. miesiącu życia śmiało możemy dodać chude, delikatne mięso, ryby, jajka (najpierw samo żółtko), owoce i warzywa (oczywiście z pominięciem tych egzotycznych). Najistotniejsze jest to, aby wszelkie produkty pochodziły z pewnych- najlepiej ekologicznych- źródeł. Same dania zaś, powinny być przygotowane ze szczególną pieczołowitością i dokładnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here