Karmienie 2-miesięcznego niemowlęcia

0
1211
Karmienie 2-miesięcznego niemowlęcia

Stare przysłowie mówi „małe dzieci mały kłopot, duże dzieci duży kłopot”, jednak mało który rodzic niemowlęcia może się z tym zgodzić.
Kiedy na świecie pojawia się mały człowiek, oczekiwany przez 9 miesięcy, każda matka i ojciec dmucha i chucha, aby tylko nic mu się nie stało.
To naturalne, że chcą dla niego wszystkiego co najlepsze.
Nie jest tajemnicą, iż maluch w swoich pierwszych tygodniach najbardziej potrzebuje bliskości mamy, jedzenia i snu.
W pierwszych miesiącach życia niemowlę potrafi przesypiać od 16 do nawet 20 godzin na dobę. W międzyczasie bywa również głodne.
Karmienie niemowlaka w 2 miesiącu życia odbywa się bardzo regularnie. Dziecko zawsze informuje kiedy jest głodne. Zaraz po urodzeniu dziecka, wiele położnych radzi młodym mamom, by pilnowały pory karmienia i jeśli dziecko nie domaga się jedzenia, należy wybudzać je co 3 godziny. Są jednak położne, które nie widzą zasadności budzenia dziecka i karmienia go z zegarkiem w ręku, jeśli przybiera ono prawidłowo na wadze.
Karmienie niemowlaka w 2 miesiącu można już spokojnie ograniczyć jedynie do tak zwanego „karmienia na żądanie”. Nie należy przekarmiać dziecka, gdyż mogą pojawić się problemy z ulewaniem pokarmu.

Najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki. Nie ma żadnych wątpliwości, iż dostarcza ono wszystkich niezbędnych do rozwoju składników odżywczych. Jest on doskonale dopasowane do potrzeb niemowlęcia, a jego skład zmienia się w zależności od tego jak długo kobieta karmi. Mleko matki ma również ogromny wpływ na układ odpornościowy malucha.
Karmienie piersią ma też ogromne znaczenia dla dziecka, które na początku potrzebuje bliskości matki.

Bywa jednak, iż z różnych względów kobieta nie zawsze jest w stanie wykarmić dziecko. Zdarza się, że nie ma ona pokarmu, lub ma go na tyle mało, iż dziecko nie najada się i stale płacze. Warto w takiej sytuacji skorzystać z laktatora. Potrafi on rozbudzić laktację, a co za tym idzie zwiększyć ilość mleka.
Co jeśli laktator nie przyniósł jednak oczekiwanych zmian, lub jeśli kobieta nie chce karmić naturalnie?
Z pomocą przychodzą producenci mlek modyfikowanych, które są odpowiednie dla dzieci już od pierwszego dnia życia.
Karmienie niemowlaka w 2 miesiącu może powodować kolki, które często zanikają dopiero koło 4 miesiąca. Dziecko może mieć również problemy z ulewaniem, bólem brzuszka czy skazą białkową. Warto rozważyć wtedy zmianę mleka, dostosowanego właśnie pod potrzeby malucha. Dokładnie dopasowany skład pomoże wyeliminować przykre dla dziecka dolegliwości.
Należy pamiętać, że karmienie niemowlaka w 2 miesiącu, to wciąż metoda prób i błędów. Ponieważ na tym etapie dziecko nie jest w stanie powiedzieć czy coś go boli, należy stale je obserwować, aby mieć pewność, że podawana mieszanka mu nie szkodzi. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z pediatrą, który oceni rozwój dziecka, przyrost masy, a w razie wątpliwości zleci dodatkowe badania.
Karmienie niemowlaka w 2 miesiącu to sztuka, której rodzice nadal się uczą. Ale czego się nie robi dla dobra dziecka?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here