Karmienie 4-miesięcznego dziecka

0
1446
Karmienie 4-miesięcznego dziecka

Przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlęcia naturalny pokarm matki karmiącej piersią to najlepszy sposób na żywienie dziecka. Zawarte w mleku matki składniki odżywce skutecznie zaspokajają potrzeby dziecka i pozwalają stymulować jego prawidłowy wzrost oraz rozwój. Po ukończeniu przez dziecko 4 miesiąca życia można już jednak rozważyć pierwsze rozszerzenie jego diety.

Pokarmy po 4 miesiącu życia, które dziecko może bezpiecznie spożywać, zostały dokładnie opisane w aktualnym schemacie żywienia niemowląt. Warto pamiętać, że nawet kiedy karmimy jeszcze dziecko mlekiem naturalnym lub mlekiem modyfikowanym, ważne jest, abyśmy odpowiednio wcześnie przyzwyczaili naszego maluszka do picia wody, co zdecydowanie pomoże usprawnić działanie jego układu pokarmowego, a w dodatku wyrobimy u dziecka wyjątkowo zdrowy nawyk.

Po 4 miesiącu nowe pokarmy stałe wprowadza się najczęściej u dzieci karmionych butelką. W diecie takiego dziecka wcześniej przestają być zaspokajane wszystkie jego potrzeby żywieniowe. Najważniejszym składnikiem pokarmowym, jakiego zaczyna potrzebować 5-miesięczne dziecko, jest żelazo, które pozwala na jego prawidłowy rozwój. Wprowadzanie pokarmów stałych można jednak rozpocząć jeszcze przed 6 rokiem życia u dzieci karmionych piersią. Z rozszerzeniem diety naturalnie karmionych dzieci nie musimy się jednak tak śpieszyć. Mimo to warto, jest zadbać o to, aby dziecko odpowiednio wcześnie przyzwyczaiło się do próbowania nowych pokarmów, które pomogą również stymulować rozwijające się umiejętności gryzienia oraz przeżuwania.

Najważniejsze w trakcie wprowadzania pierwszych nowych posiłków jest unikanie pośpiechu. Dziecko w początkowej fazie musi oswoić się z danym pokarmem. Preferowanym rodzajem pożywienia, które doskonale sprawdzi się jako pierwsze rozszerzenie diety, są gotowane warzywa, takie jak marchewka oraz ziemniaki. Natomiast pierwszym owocem przeznaczonym do rozwinięcia dziecięcej diety powinno być tarte jabłko. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na to, aby nowe pokarmy wprowadzać stopniowo. Optymalnym czasem, który należy odczekać przed wprowadzeniem kolejnego pożywienia, jest okres czterech dni. Przez ten należy dokładnie obserwować, czy układ pokarmowy dziecka nie został i podrażniony i czy nie wystąpiły żadne reakcje alergiczne. Dzięki temu łatwo będzie nam wykluczyć z diety pokarm, który może dziecku nie służyć, a jednocześnie gwarantujemy mu pełnię komfortu oraz bezpieczeństwo związane z rozszerzaniem diety.

Rozszerzanie jadłospisu u 5-miesięcznych dzieci nie rządzi się jednak sztywnymi regułami i może się zdarzyć, że pediatra zaleci wczesne wprowadzenie pokarmów mięsnych do dziecięcej diety, jeśli tylko ma ono problemy z przyrostem wagi oraz z anemią.

We wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i nie zmuszać dziecka do jedzenia czegoś, jeśli wyraźnie się temu sprzeciwia. Warto jednak pamiętać, że wypluwanie nowo prowadzanego pokarmu jest naturalne i że w takim wypadku wystarczy po prostu spróbować ponownie za parę dni. Kiedy dziecko przywyknie już do smaku nowych produktów, wtedy z łatwością zauważymy, co najbardziej lubi jeść nasza pociecha.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here