Katar u niemowlaka

0
1343
niemowlak

Katar u niemowlaka to dolegliwość, która z pewnością jest wyjątkowo uporczywa. O jej uciążliwości może przekonać się nie tylko dziecko, ale również jego rodzice, którzy starają się robić wszystko, by ulżyć maleństwu. Niemowlę jest jeszcze na tyle małe, że nie umie poradzić sobie samo, a do tego zupełnie nie rozumie, z czego wynika jego złe samopoczucie i co wówczas robić. Zatkany nos bardzo utrudnia oddychanie, co szczególnie daje o sobie znać w czasie snu lub odpoczynku.

Na dodatek katar u niemowlaka może zdarzać się dość często

Przyczyn takich objawów jest całkiem sporo. Przede wszystkim to symptom chorób czy infekcji. Małe dziecko posiada jeszcze słabą odporność, zatem często zaraża się od innych drogą kropelkową. Poza tym na tym etapie życia dochodzi do intensywnego ząbkowania, które również objawia się wydzieliną z nosa. Ponadto może występować również alergiczny katar u niemowlaka. W dzisiejszych czasach całkiem spora grupa dzieci w tym wieku jest uczulona na rozmaite czynniki – np. pyłki drzew, sierść zwierząt, kurz czy nabiał.

Katar u niemowlak nie jest trudny do zauważenia. Z nosa dziecka wydobywa się nieustannie wydzielina – czasem może mieć gęstą konsystencję, innym razem przypominać lejącą się wodę. Maluch oddycha przez usta, może pokasływać. Do tego częstym symptomem towarzyszącym katarowi jest również ból głowy i ogólne osłabienie. Dziecko może mieć pogorszony apetyt, kłopoty ze spokojnym snem, być wyjątkowo rozdrażnione.

katar u niemowlaka

Niekiedy pojawia się także stan podgorączkowy. Jeśli jednak rodzic zauważy bardziej niepokojące sygnały, powinien zwrócić się o pomoc do pediatry. Być może niemowlę dopadła o wiele poważniejsza choroba, np. zapalenie ucha, a wydzielina z nosa jest tylko początkowym symptomem. W takich wypadkach konieczne jest zastosowanie leków, oczywiście przepisanych przez lekarza.

Katar u niemowlaka nie różni się niestety specjalnie od tego, który atakuje dorosłych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kilkumiesięczny maluch o wiele gorzej znosi wszelkie nieprzyjemne dolegliwości, więc nie inaczej jest również w tym przypadku. Trzeba więc przygotować się, że całość może potrwać około tygodnia i nie ma niestety sposobu na skuteczne wyleczenie objawu wcześniej. Można jednak zastosować kilka metod, które pomogą maluchowi przetrwać ten trudny czas i dadzą mu ukojenie.

Przede wszystkim wskazane jest inhalowanie. Na rynku są dziś dostępne bez problemu sprzęty potrzebne do takich czynności, czyli nebulizatory i inhalatory. Oczywiście można również wykonać całość domowym sposobem, poprzez wlanie do naczynia gorącej wody z dodatkiem np. rumianku, jednak wymaga to szczególnej ostrożności. Niemowlę powinno wdychać parę, ale rodzić musi cały czas trzymać malucha, by ten nie popatrzył się.

Z tego powodu lepiej wyposażyć się w gotowy, łatwy i bezpieczny w użyciu sprzęt. Co daje inhalacja? Przede wszystkim udrażnia nos i łagodzi obrzęki. Stan śluzówki ulega poprawie, a przez to dziecku oddycha się znacznie łatwiej. Wydzielina, która najbardziej męczy, o wiele szybciej odpływa.

Na katar u niemowlaka potrzebne są też niedrogie akcesoria, służące do ściągania wydzieliny. Są one do kupienia w każdej aptece, a ich budowa i działanie jest niezwykle proste. Mają postać długiej rurki, która zakończona jest ustnikiem. Po przeciwnej stronie znajduje się część, która służy do delikatnego i niezbyt głębokiego włożenia do nosa malucha. Rodzic, za pomocą siły ssania, odciąga wydzielinę.

niemowlak śpi

Gadżet tego rodzaju jest niezwykle pomocny, ponieważ niemowlę nie umie jeszcze wydmuchać nosa. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też zakup sprayu , który zawiera np. sól fizjologiczną. W ten sposób nos nawilża się, a katar u niemowlaka nieco łagodnieje. Dziecko zaczyna swobodniej oddychać, przez co poprawia się jego samopoczucie i komfort podczas spania.

Katar u niemowlaka nie jest powodem, by zmieniać ogólne zwyczaje. Dziecko może jeść to, co do tej pory i wychodzić na dwór, oczywiście jeśli nie ma gorączki lub innych, cięższych objawów. Nie trzeba też przesadzać z ciepłym ubieraniem, ponieważ przegrzewanie da odwrotny efekt. Gdy maluch idzie spać, warto kłaść go na brzuchu lub w pozycji półleżącej. Trzeba też pamiętać, że nie każdy katar u niemowlaka kończy się po paru dniach.

U niektórych dzieci ma on postać zdecydowanie trudniejszą, przewlekłą, a całość spowodowana jest alergiami. Jeśli rodzic podejrzewa, że jego potomek może mieć uczulenie, powinien jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Warto zatem znaleźć dobrego alergologa, pamiętając przy tym, że zlekceważenie tak poważnej sprawy może bardzo odbić się na zdrowiu dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here