Kiedy niemowlę nie chce jeść

0
1155
Kiedy niemowlę nie chce jeść

Pierwsze miesiące życia naszego dziecka mają kluczowy wpływ na jego rozwój, odporności i prawidłowy wzrost. Każdy rodzic pragnie dać swojemu maluchowi wszystko co najlepsze. Wybieramy pokarmy najlepszej jakości, przestrzegamy wszelkich wytycznych i zaleceń, staramy się obserwować dziecko i reagować na wszelkie nieprawidłowości. Jadnak zdarza się, że nawet największa troska i uwaga, nie uchroni dziecka przed pewnymi dolegliwościami. Jeśli niemowlak nie chce jeść, rodzice najczęściej od razu zakładają, iż jest to wynik jakiejś choroby. I rzeczywiście- czasami taki objaw jest symptomem chorobowym. Okazuje się jednak, że przyczyny braku apetytu u dziecka bywają zupełnie prozaiczne.

Zanim zaczniemy dopatrywać się u maluszka innych niepokojących objawów, zastanówmy się dobrze, czy warunki w jakich dziecko spożywa posiłki, są odpowiednie. Istnieje bardzo wiele czynników, które mogą rozpraszać dziecko podczas jedzenia. Rodzice nawet nie zdają sobie często sprawy, ile bodźców dociera do malucha z każdej strony. Każdy najmniejszy dźwięk, błysk światła, kolor, ruch mogą odwracać jego uwagę od jedzenia. Jeśli nie zadbamy o optymalne warunki podczas karmienia, nasze dziecko wybierze sobie jakieś inne przyjemne zajęcie np. obserwację domowników, którzy przechadzają się przed jego oczkami. O posiłku na pewno wówczas zapomni. Dlatego ważnym jest, aby karmić malucha w warunkach względnej ciszy i spokoju. Tak, by mógł on w pełni skupić się na jedzeniu. Pomieszczenie powinno być w miarę możliwości odosobnione, a ilość bodźców, które mogłyby rozpraszać dziecko- ograniczona do minimum.

Kolejną przyczyną braku apetytu u dziecka może być wprowadzanie nowych pokarmów do jadłospisu. Jeśli niemowlak nie chce jeść właśnie w okresie rozszerzania jego diety, to niezawodny znak, że w tym właśnie tkwi problem. U każdego dziecka ten etap przebiega inaczej. Czasem coś mu nie smakuje, czegoś nie toleruje. Pamiętajmy też o tym, że do nowości dziecko musi się przywyknąć. Jego organizm nie jest jeszcze przyzwyczajony do trawienia pewnych substancji. Należy dać maluchowi czas na przywyknięcie do nowych pokarmów.

Inną, zupełnie naturalną przyczyną barku apetytu, może być przekarmianie dziecka w nocy. Jeśli maluch zjada kilka konkretnych porcji mleko czy kaszki w nocy, rano po prostu nie będzie głodny. To zupełnie normalne, a bardzo łatwo zbagatelizować ten błahy czynnik, jeśli nocne karmienie jest naszą tradycyjną metodą na płaczliwego, marudzącego maluszka.

Jeśli wykluczymy powyższe możliwości, faktycznie może okazać się, że przyczyną dolegliwości dziecka jest choroba. Nie jest to nadal powód do paniki. Gdy niemowlak nie chce jeść, a powyższe czynniki zostały wykluczone, wizyta u lekarza będzie oczywiście niezbędna. Chociaż lista chorób, jakie mogą wystąpić u dziecka jest długa, w tym przypadku może okazać się, że będzie to jedna z mniej szkodliwych, częstych dolegliwości, które łatwo rozpoznać i łatwo leczyć np. refluks czy alergia. Istnieją również poważniejsze choroby, ale zanim zaczniemy się obawiać najgorszego, najpierw postarajmy się wykluczyć najprostsze przyczyny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here