Laktator – dlaczego warto się w niego zaopatrzyć?

0
1482
Laktator – dlaczego warto się w niego zaopatrzyć?

Mimo tego, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w naszym przypadku będzie niezbędny, to dobrze jest na wszelki wypadek zapoznać się z tematem jeszcze przed porodem. Niektóre placówki szpitalne oferują wypożyczenie sprzętu, jednak nie jest to standardem. Warto jest więc zorientować się wcześniej, jaki laktator będzie najlepszy w konkretnej sytuacji i gdzie najlepiej go kupić.

Jaki laktator wybrać?

Laktator to urządzenie służące do odciągania pokarmu. Jego stosowanie zaleca się nie tylko wtedy, kiedy następuje tzw. nawał mleczny (nadmierne gromadzenie się pokarmu w piersiach) lub kiedy dziecko jest chore bądź urodziło się wcześniakiem i nie można karmić go naturalnie – laktator to także idealne rozwiązanie dla mam wracających do pracy lub w sytuacjach, kiedy trzeba się z dzieckiem rozstać na jakiś czas. Można wyróżnić dwa rodzaje laktatorów:

  • Ręczny – najlepiej sprawdzi się do sporadycznego odciągania mleka w niewielkiej ilości, gdyż jego użytkowanie jest czasochłonne i wymaga wypracowania odpowiedniego sposobu oraz rytmu, aby proces był skuteczny
  • Elektryczny – polecany do codziennego użytku ze względu na możliwość szybkiego odciągnięcia większej ilości mleka

Jak widać, podstawowym kryterium wyboru w przypadku laktatora powinna być częstotliwość, z jaką będziemy z niego korzystać – jednak ile mam, tyle rozwiązań i nie ma reguły co do tego, jaki sposób będzie najbardziej komfortowy i efektywny. Dobrze jest więc zrobić rozeznanie wśród modeli i zdecydować się na taki, który spełni nasze potencjalne wymagania.

Skuteczniejsze odciąganie pokarmu

Podstawą przy odciąganiu mleka jest zapewnienie sobie odpowiednich warunków. Przyjemne otoczenie, wygodna pozycja, dobry serial lub ciekawa książka… najważniejszą kwestią jest tutaj relaks. Zdarza się, że mleko nie spływa od razu, nie ma w tym jednak nic dziwnego. Stres, nerwy bądź ból (absolutnie nie powinien się pojawić, a jeśli tak jest, koniecznie należy wymienić sprzęt) podczas odciągania pokarmu hamują wytwarzanie hormonów wpływających na produkcję mleka przez organizm matki. W aptekach dostępnych jest wiele laktatorów (sprawdź np. w Aptece Melissa), które mają sprawić, że cały ten proces będzie dla kobiety przyjemny – wyposażone są one m.in. w nakładki masujące lub regulatory intensywności, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie sprzętu do indywidualnych predyspozycji. Należy pamiętać także o odpowiedniej higienie przy używaniu laktatora, tak, aby resztki mleka nagromadzone w jego zakamarkach nie przerodziły się w siedlisko bakterii, a co za tym idzie – aby uchronić dziecko i siebie przed nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here