Menu malucha

0
1318
Menu malucha

Każdego młodego rodzica pewnego dnia spotka problem tego, że jego dziecku nie wystarcza już mleko matki czy tez mleko modyfikowane. Jest to naturalne gdyż po pierwszych czternastu tygodniach życia dziecko rozpoczyna gwałtowny wzrost. Potrzebuje wtedy ogromnych ilości witamin, składników mineralnych i mikroelementów. Nowe badania naukowe studentów Uniwersytetu w Kalifornii pokazują, że to jak karmi się dziecko w pierwszym roku życia ma wpływ na jego późniejsze życie. Przykładowo jeżeli dziecko w pierwszych miesiącach życia otrzymuje za dużo białka powoduje to skłonność do otyłości i zaburzeń wagi ciała w wieku nastoletnim. Sposób odżywiania niemowlaka ma też wpływ na to czy w przyszłości zostanie on dotknięty takimi chorobami cywilizacyjnymi jak choroby serca bądź nowotwory. Z badań prowadzonych w 2012 roku wynika, że jedynie siedem procent młodych rodziców stosuje się do schematów żywienia i zasad podawania posiłków dzieciom. Warto więc poznać schemat żywienia 6 miesięcznego dziecka aby ułatwić sobie życie i zapewnić dziecku dobre zdrowie i kondycję fizyczną w przyszłości.
Pierwszą zasadą jest rozpoczęcie od małych ilości pożywienia. Mleko matki jest płynem zaś ty podajesz dziecku pokarmy o konsystencji stałej lub półstałej. Zapamiętaj to i jeśli dziecko nie będzie chciało jeść nie złość się na niego. Niezadowolona mina mamy czy taty będzie dla dziecka oznaką złej atmosfery. Może ono wtedy rozpłakać się i całkowicie odmówić jedzenia. Dawki pożywienia podawaj stopniowo, małymi łyżeczkami. Jeśli wprowadzasz pierwszy posiłek po mleku matki najlepiej podawać go około południa. Dziecko będzie już rozbudzone a jeśli po spożyciu posiłku pojawiłyby się negatywne reakcje organizmu takie jak biegunka czy wymioty zdążą one minąć do wieczornego przewijania i snu malucha. Inną ważną w schemacie żywienia dziecka 6 miesięcznego jest to co mu podajemy. Zacząć należy od papki warzywnej bądź miksu kaszy czy ryżu. Są to produkty łagodne i nie powinny podrażnić dziecka. Można też podawać soczek owocowy bądź przeciery, ważne jest by podawać najpierw warzywa a potem owoce. W przypadku odwrotnej kolejności dziecko degustując słodki smak owoców nie będzie chciało spożywać warzyw czy kasz.
Według najnowszych badań dobrym uzupełnieniem menu malucha jest podanie mu jajka. Ważne by nie było to samo żółtko, ale całe jajko. Można je posiekać bądź dodać do papki/zupki w zmiksowanej formie. Należy tylko pamiętać by było to jajko dobrze ugotowane. Inaczej dziecko może zarazić się salmonellą.
Odradza się natomiast podawania dziecku 6 miesięcznemu mięsa takiego jak wieprzowina czy wołowina. Jest ono ciężkostrawne i może nie smakować dziecku. Jednak niektóre gatunki mięsa takie jak drób (indyk, kurczak, gęś) czy jagnięcina mogą być zdrowe i wzbogacać organizm dziecka o potrzebne składniki. Również mięso z królika to dobry wybór dla niemowlaka. Zawiera ono żelazo i cynk bardzo potrzebne do wzrostu i prawidłowego rozwoju malucha. Początkowo mięso należy podawać w dziesięciogramowych gotowanych porcjach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here