Menu maluszka – jak rozszerzyć dietę dziecka?

0
1144
Menu maluszka - jak rozszerzyć dietę dziecka?

Rozszerzanie diety nowego członka rodziny to kwestia zarówno niezwykle ważna, jak i kontrowersyjna. W internecie nietrudno o znalezienie tabel i artykułów, które podpowiadają- w jaki sposób, krok po kroku, wprowadzać nowe produkty żywnościowe do menu maluszka.

Kiedy zacząć?
Najbardziej optymalnym okresem aby rozpocząć przygodę z jedzeniem innym niż mleko matki czy mieszanka modyfikowana wydaje się być okres pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia. Zalecenia w tym temacie reguluje chociażby WHO. Zanim podejmiemy jednak pierwsze próby – warto poradzić się pediatry np. na wizycie kontrolnej. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie mnóstwo nerwów i rozczarowań. Nie da się bowiem ukryć, że każdy niemowlak jest inny, a co za tym idzie – inaczej reaguje na próby karmienia nowościami.

Maluch gotowy na zmiany
Odpowiedni moment na zmiany w menu maluszka – sygnalizuje samo dziecko. Żaden rodzic nie przegapi bowiem momentu, kiedy dziecko zaczyna wyciągać rączki w kierunku talerza albo bacznie obserwować jak jedzą mama i tata.

Po pierwsze jabłuszko!
W tej kwestii – co kraj to obyczaj. W Polsce utarło się, że pierwszym posiłkiem jaki podaje się dziecku, rozpoczynając proces rozszerzania diety jest gotowane jabłuszko. Czy ma to uzasadnienie medyczne? Raczej nie, są kraje w których jako pierwszy posiłek serwuje się maluchom np. cytrusy.

Dania w słoiczkach
O ile do czwartego miesiąca dziecko pije jedynie mleko, to później zaczynają się tzw. schody. Obecnie mamy do wyboru szeroką gamę produktów gotowych w tzw. słoiczkach. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że producenci podają na opakowaniach wiek dziecka dla jakiego dany produkt jest odpowiedni. Nie da sie ukryć, że dla większośc młodych rodziców jest to rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne. Co więcej, gotowe dania są niezastąpione w podróży czy na spacerze – wystarczy podgrzać je w kąpieli wodnej lub (niektóre) poddać od razu. Tego typu danie, można kupić praktycznie w każdym sklepie czy drogerii. Dodatkowo producenci oferują również różnego rodzaju kaszki, soki, desery i przekąski (np. przetarte owoce w tubkach czy kartonikach).

Posiłki przygotowywane w domu
Są jednak mamy, które obawiają się, że dania ze sklepu zaszkodzą dziecku lub zawierają szkodliwe substancje. W tej sytuacji, warto znaleźć zaufany bazar i gotować dziecku samemu. Aby menu maluszka było różnorodne i przede wszystkim smaczne, zaleca się przygotowywanie dań zawierających różne połączenia smakowe – zaczynając od tych najprostszych, jak np. jabłuszko-marchewka, a kończąc na „dorosłej” zupie jarzynowej czy pomidorowej.

Napoje i mleko modyfikowane lub mleko matki
Powszechnie wiadomo, że dzieci które jedzą normalne posiłki, zazwyczaj dość długo nie rozstają się jeszcze z mlekiem. Dodatkowo do diety wprowadza się soki, herbatki czy przeciery.

Mały bałaganiarz
Nie jest tajemnicą, że sztuki jedzenia – należy się nauczyć. Aby komponowanie menu maluszka i samo karmienie nie stały się koszmarem, należy wyposażyć się w dwie najważniejsze rzeczy – fotelik do karmienia i śliniak. Dodatkowo, nieocenione będą chusteczki nawilżane i specjalna plastikowa zastawa dla dzieci, która nie potłucze się już przy pierwszym upadku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here