Menu niemowlaka

0
1049
Menu niemowlaka

Ułożenie odpowiedniej diety dla małego dziecka bywa dla świeżo upieczonych mam prawdziwym wyzwaniem. Główną przyczyna tego stanu rzeczy jest pewna, nie do końca zrozumiała, społeczna presja odnośnie opieki nad niemowlakiem, którą odczuwają młodzi rodzice. Dotyczy ona w zasadzie wszelkich czynności, jakie muszą oni wykonywać przy najmłodszym członku rodziny. Z każdej strony docierają do nich „złote rady”, zarówno prawdziwych ekspertów, jak ekspertów domorosłych, w postaci babć, ciotek czy przyjaciółek. Łatwo zapomnieć, że każdy kiedyś przeżywał te problemy pierwszy raz, a najlepszą metodą na sprostanie wyzwaniu jest słuchanie własnej intuicji i bazowanie na swoich doświadczeniach.

Istniej bardzo dużo zasad i koncepcji, które pouczają nas, w jaki sposób komponować menu niemowlaka. Liczne tabelki i schematy ilustrują metody karmienia, ilości i rodzaje pokarmów, czy sposoby rozszerzania diety malucha o nowe produkty. Może się zdarzyć, że pewne zalecenia wzajemnie się wykluczają lub sobie przeczą. Dlatego zawsze należy zachować pewien dystans w ocenie takich wzorów. A już na pewno nie powinno się ze stuprocentową dokładnością stosować ich na swoim dziecku. Pamiętajmy, że wszelkie wytyczne są wynikiem analizy i badań wielu przypadków. To ogólny model, który niekoniecznie znajdzie zastosowanie u naszego malca. Jeśli podamy dziecku nowy produkt wcześniej niż zalecają specjaliści, a ono w nim zasmakuje, nie jest to znak, że coś jest z dzieckiem nie tak. I z pewnością nie będzie to miało wpływu na jego zdrowie, jeśli zachowany rozsądek i rozwagę.

Zatem, czy warto korzystać z tych wytycznych podczas komponowania naszego autorskiego menu niemowlaka? Oczywiście. Tworzenie jadłospisu jest wyzwaniem, ale w żadnym wypadku, nie należy eksperymentować na naszym dziecku! Każda matka z pewnością sama intuicyjnie będzie świadoma, że 3. miesiąc to zdecydowanie za wcześnie na podawanie dziecku mięsa czy cytrusów. Warto więc prześledzić te najogólniejsze zasady, jakimi powinni się kierować rodzice przy wyborze ilości i rodzajów pokarmów, które zaserwują maluchowi.

Do takich wytycznych z pewnością należą ogólne zasady, dotyczące optymalnego czasu wprowadzania nowych produktów do menu niemowlaka. Warto trzymać się pewnych ram, ponieważ specjaliści uwzględniają tu wszelkie fachowe dane, dotyczące rozwoju organizmu dziecka, jego wzrostu, potrzeb i ograniczeń. Jak zawsze- są to ogólne zalecenia. Może się okazać, że nasze dziecko rozwija się nieco szybciej lub nieco wolniej. Można więc odgórne granice w pewnym zakresie przesuwać i np. zaniechać podawania niektórych produktów w określonym czasie.

Jeśli chodzi o menu niemowlaka, należałoby również wziąć pod uwagę zalecenia dotyczące ilości i rodzajów podawanych pokarmów, ponieważ zawierają one szczegółowe dane odnośnie zapotrzebowania dziecka na konkretne składniki odżywcze. Nie każdy rodzic posiada tak rozległą wiedzę., ale wszyscy chcielibyśmy, żeby maluch otrzymał dokładnie to, co jest mu w danym momencie potrzebne do prawidłowego rozwoju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMięso w diecie niemowlaka
Następny artykułDieta malucha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here