Nowe pokarmy w menu niemowląt

0
1216
Nowe pokarmy w menu niemowląt

Oczywistym dla każdego bez wyjątku jest fakt, że najważniejszym, podstawowym i jedynym składnikiem diety dziecka w pierwszych miesiącach jego życia jest mleko.
W szczególności, gdy jest to mleko pochodzące od matki, którego to ze względu na unikalny skład nic nie jest w stanie zastąpić.
Gdy tylko długo wyczekiwana pociecha pojawi się na świecie wraz z kobiecym mlekiem ma zapewnione wszystkie składniki w zbilansowanej ilości, które pozwolą mu na prawidłowy rozwój oraz zapewnią ochronę nie tylko w wieku niemowlęcym, ale na całe życie.
Pierwszym i niezastąpionym posiłkiem zaraz po porodzie jest pierwsze mleko mamy tzw. siara. Jest szczególnie ważne, gdyż w swym składzie posiada przeciwciała, które działają ochronnie na układ odpornościowy naszego malucha, oprócz nich znajdują się w nim białko czyli budulec dla rozwijającego się organizmu oraz składniki mineralne, gdzie głównymi są żelazo oraz wapń.
Po kilku dniach pierwsze mleko przechodzi w mleko przejściowe, które jest już bardziej kaloryczne, bogatsze w węglowodany, tłuszcze i witaminy rozpuszczalne w wodzie.
W następnej fazie mleko przejściowe przeistacza się w mleko dojrzałe. To właśnie ono będzie przez kilka pierwszych miesięcy głównym daniem naszego dziecka. Mleko to, w swym składzie posiada mniej białka niż mleko przejściowe, za to wzrasta jeszcze ilość węglowodanów i tłuszczy.
Pokarm ten jest wystarczający dla niemowlęcia do 6 miesiąca życia. Później priorytetowe się staje wprowadzanie nowych pokarmów do diety.
Wszystko co nowe musi być zaakceptowane przez malutki organizm w fazie jego rozwoju, który to następuje bardzo szybko, by później spowolnić.
Nowe pokarmy do codziennej diety niemowlęcia muszą być wprowadzane stopniowo. Nie trzeba przypominać, iż ich podaż powinna być w początkowej fazie minimalna, aby organizm mógł się z nimi zaznajomić. Gdy nie wystąpią żadne sygnały świadczące o nietolerancji jakiegoś składnika ilości nowych pokarmów możemy bez obaw z czasem zwiększać i pomału włączać do diety nowe. W końcowej fazie wprowadzania nowych produktów – łączymy je ze sobą.
Wówczas powstaną smaczne i zdrowe dania, które z czasem mogą wykształcić preferencje kulinarne naszej pociechy.
Wszystkie dania przygotowujemy sami, korzystając z produktów najwyższej jakości z ekologicznych upraw, co da nam gwarancję, że dany produkt nie zaszkodzi naszemu dziecku,
Innym rozwiązaniem, gdy mamy wątpliwości co do pochodzenia np. owocu lub warzywa będącego składnikiem naszego posiłku jest zakup gotowych potraw. Na rynku jest kilku wiodących producentów żywności dla niemowląt i dzieci. Marki te dają gwarancję jakości i bez obaw możemy z ich oferty skorzystać.
Wśród nich znajdziemy dania jednoskładnikowe (np. musy, deserki), jak również wieloskładnikowe w postaci obiadków, zupek itp. Jako coś nowego do diety możemy wprowadzić soki owocowe, które zaspokoją pragnienie malucha.
Nie bójmy się zatem wprowadzać nowych pokarmów do diety malucha, o ile będą one sporządzone ze składników dobrych jakościowo zdziałają wiele dobrego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here