Odchudzanie kota. Dlaczego koty mają nadwagę i jak się jej pozbyć?

0
752
Odchudzanie kota

Koty to nasi wspaniali przyjaciele, którzy zachwycają nas wieloma cechami. Zwinne, zgrabne i ciche, a jednocześnie w niezwykły – inny niż psy – sposób przywiązane do swojej rodziny, są uwielbiane przez dorosłych i dzieci. Niestety często zdarza się, że zamiast ślicznego, zgrabnego kota oglądamy mruczka z ogromnymi fałdkami tłuszczu, który ledwo porusza się na nogach i nie może wskoczyć na swój niegdyś ulubiony fotel. Co wtedy zrobić?

Przyczyny i rozpoznanie kociej nadwagi

Najważniejsze, co trzeba sobie powiedzieć, to bolesna prawda: kocia nadwaga to zazwyczaj wina człowieka. To nie mruczki “obżerają się jak mogą” – to ludzie pasą swoje koty, podając im wątpliwe “smakołyki”, których tak naprawdę nigdy nie powinny dostawać. Wszystkie resztki ze stołu czy niskiej jakości karmy z marketu (lub sklepu osiedlowego) mogą doprowadzić kota do otyłości, a co za tym idzie również poważnych chorób.

Ale jak poznać nadwagę u kota? Każdy kot jest nieco inny, ma inną rasę, budowę i zapotrzebowanie energetyczne, dlatego nadwagę kota najłatwiej jest poznać po jego budowie, a nie bezpośrednio po wadze. Koty z nadwagą mają mocno zaokrąglony brzuch, wystające boczki i beczkowaty kształt, a ich żebra nie są wyczuwalne. Dodatkowo możemy zauważyć zmiany w ich zachowaniu: są ospałe, niechętne do jakiejkolwiek aktywności czy wskakiwania na wysokości, a jeśli już podejmą się aktywności, bardzo szybko je męczy.

Taki stan powinien być natychmiast zdiagnozowany, najlepiej przy udziale zarówno weterynarza, jak i kociego dietetyka. W następnej kolejności należy jak najszybciej wprowadzić zmiany w kocim życiu.

Konsekwencje nadwagi

Nadwaga u kota, jak zostało już wspomniane, może prowadzić do wielu negatywnych zmian w jego życiu. Ospałość czy szybkie męczenie się to tylko pierwsze objawy. Pogorszenie stanu zdrowia kota często nie jest zauważalne od razu, ale prowadzi do poważnych problemów ze stawami, które są za mocno obciążone, chorób serca, układu moczowego oraz cukrzycy. Koty z nadwagą praktycznie zawsze cierpią na dodatkowe schorzenia, a ich życie niestety ulega skróceniu.

Jak zmniejszyć wagę u kota?

Jeśli zaobserwujesz u swojego kota nadwagę lub otyłość, twoim obowiązkiem jest podjęcie działań prowadzących do zrzucenia zbędnych kilogramów. Pierwszym krokiem, na jaki musisz się zdecydować, jest rezygnacja z podjadania. Kot nie może dostawać żadnych przekąsek, resztek ze stołu, dodatkowych porcji jedzenia czy “wyżebranych” smakołyków, które nie są przeznaczone dla niego. Nie ma tu znaczenia, czy miauczy, prosi, łasi się albo w inny sposób domaga takiego kąska. Twoja wola musi być silniejsza.

Równie ważna jest dobra karma dla kotów z nadwagą, która powinna zastąpić dawne posiłki. Najlepiej, jeśli będzie to karma mokra, a jeśli już musisz zdecydować się na suchą, sięgnij po tę, która ma najlepiej zbilansowany skład i nie posiada żadnych zapychaczy. Pamiętaj też, że twój kot musi dużo pić – przy karmie mokrej powinien dostawać około 50 ml wody na każdy kilogram masy ciała, a przy suchej ilość tę należy jeszcze bardziej zwiększyć.

Kolejnym krokiem jest ustalenie konkretnych godzin karmienia. Kot nie powinien mieć stałego dostępu do karmy w miseczce – powinien dostawać określone porcje jedzenia o konkretnych godzinach, które radykalnie zmniejszą pochłaniane przez niego ilości.

Ostatnie zadanie, jakie przed tobą stoi, to zmuszenie kota do zwiększenia (stopniowo) aktywności fizycznej. Zachęcaj go do zabawy ulubionymi kulkami czy myszkami, skuś do biegania za światełkiem lasera albo użyj innych metod, które są dla niego ciekawe. Ważne, abyś był w tym konsekwentny i nie pozwalał mu na nadmierne lenistwo. Z czasem na pewno zobaczysz nie tylko utratę wagi, ale także wzrost kondycji zwierzątka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here