Rozszerzanie diety niemowlaka, a cytrusy.

0
2559
Rozszerzanie diety niemowlaka, a cytrusy.

Powszechnie wiadomo, że już samo rozszerzanie diety niemowlaka stanowi dla jego rodziców nie lada wyzwanie, z którym prędzej czy później każdy musi się zmierzyć. Jednak, jakby tego było mało istnieją również dosyć kontrowersyjne i sporne kwestie, jak ta kiedy w diecie niemowlaka powinny pojawić się cytrusy. Czy i jak w ogóle podawać maleństwu cytrusy, takie jak cytryny, pomarańcze, mandarynki, granaty, czy grejpfruty? A co jeśli wiemy już o licznych alergiach, występujących u naszego dziecka. Przecież powszechnie wiadomo, że cytrusy mają wyjątkowo uczulające działanie. Specjaliści w dziedzinie żywienia i pediatrzy zgodnie uważają, że cytrusy w diecie niemowlaka powinny pojawić się dopiero po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Jednakże warto zauważyć, że dotyczy to świeżych i zupełnie nieprzetworzonych owoców tego rodzaju. Natomiast soki, czy inne przetwory z cytrusów i innych owoców warto wprowadzać do diety maleństwa już znacznie wcześniej. Jeśli niemowlę w żaden sposób nie reaguje na tego typu przetwory w sposób alergiczny można powoli wprowadzać je do diety maleństwa w postaci prostych deserów. Dzięki temu dieta dziecka stanie się znacznie bardziej urozmaicona i jeszcze lepiej przygotuje to jego układ pokarmowych do spożywania świeżych, surowych owoców. W momencie, gdy dziecko skończy już pierwszy rok życia śmiało możesz zacząć podawać mu cytrusy w plasterkach jako samodzielną i bardzo zdrową, a jednocześnie smaczną przekąskę.
Dlaczego sprawy wyglądają w ten sposób w odniesieniu do większości owoców egzotycznych, a nie na przykład owoców, które rosną w naszej okolicy, czyli między innymi jabłek lub gruszek? Otóż, jak się okazuje istnieje swego rodzaju niepisana zasada, związana z tym, aby nie podawać maluszkom przed ukończeniem pierwszego roku życia owoców, które nie rosną w naszych szerokościach geograficznych.
Warto także zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku dzieci karmionych tylko i wyłącznie piersią według aktualnych zaleceń dietę rozszerzamy dopiero po skończeniu przez nie pierwszych, pełnych sześciu miesięcy życia. Natomiast jeśli chodzi o dzieci karmione mlekiem modyfikowanym rozszerzanie ich diety powinno się odbyć pomiędzy czwartym, a szóstym miesiącem ich życia. Inaczej jeszcze kwestia ta wygląda w odniesieniu do wcześniaków – w stosunku do których oblicza się tak zwany wiek skorygowany i to raczej według niego powinno się rozszerzać dietę maleństwu, które przyszło na świat nieco wcześniej niż powinno. Zatem w odniesieniu do tego również w różnym momencie do diety tych dzieci powinny zostać wprowadzone różnego rodzaju owoce, w tym także cytrusy. Zawsze może się okazać, że jakieś dziecko ma alergie na określone produkty, jednakże nie oznacza to, że powinniśmy jak ognia unikać wszelkich pokarmów, które nieco częściej niż pozostałe powodują tego rodzaju problemy u dzieci. Wszystko po prostu należy robić z głową i w odniesieniu do zaleceń specjalistów. Pomijając kwestie uczulania, przecież cytrusy to samo zdrowie i najlepsze źródło niektórych z niezbędnych dla właściwego funkcjonowania organizmu witamin i minerałów!

[Głosów:5    Średnia:1.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here