Rozszerzanie diety niemowlaka- jaką metodę wybrać i skąd czerpać inspirację?

0
437
Rozszerzanie diety niemowlaka- jaką metodę wybrać i skąd czerpać inspirację?

Pojawienie się nowego członka rodziny jest nie lada wyzwaniem dla rodziców. Chcemy dać dziecku przysłowiową „gwiazdkę z nieba” w każdej dziedzinie życia. Wprowadzanie jedzenia, szczególnie pokarmów stałych jest kwestią szczególnie ważną, może bowiem zaważyć na dalszym rozwoju dziecka i ukształtować jego nawyki żywieniowe na długie lata.

Jak nauczyć dziecko jedzenia?
Mamy do wyboru dwie metody na skuteczne wprowadzanie jedzenia. Pierwsza – tradycyjna, podajemy dziecku pokarm łyżeczką, a w późniejszym etapie uczymy samodzielnie posługiwać się sztućcami. Metoda druga, stosunkowo nowa – wkładamy dziecko do specjalnego fotelika, zapinany pasami, dajemy danie (im bardziej atrakcyjne wizualnie tym lepiej) i pozwalamy jeść samodzielnie (rękami). Jest to tzw. metoda BLW (ang. Baby Led Weaning lub po prostu Bobas Lubi Wybór). Jej głównym celem jest stopniowe odzwyczajanie dziecka od picia mleka matki lub modyfikowanego na rzecz pokarmów stałych z pominięciem etapu blendowania pokarmów.

Gdzie szukać inspiracji?
W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo możliwości, aby szybko i zupełnie za darmo dowiedzieć się jak sprawnie i z głową przejść przez etap wprowadzania jedzenia. Najprostszym sposobem jest oczywiście internet, gdzie bez problemu wyszukamy przepisy na smaczne posiłki dla niemowląt i starszych dzieci.

Blogi i strony parentingowe
Rozwiązanie najprostsze – podpatrzeć jak gotują inni rodzice oraz na jakim etapie wprowadzają nowe pokarmy. Obecnie możemy odnaleźć mnóstwo parentingowych witryn, gdzie rodzice dokładnie opisują jadłospis swoich dzieci. Jest to o tyle interesująca metoda, że dzięki przejrzeniu kilku tego typu stron – jadłospis naszego dziecka staje się o wiele bardziej różnorodny i często zdrowszy.

Książki kucharskie
Metoda stara jak świat. Obecnie widnieje na rynku mnóstwo pozycji natemat chociażby metody BLW, gdzie krok po kroku możemy zapoznać się nie tylko z samym procesem, jakim jest wprowadzanie jedzenia innego niż mleko matki lub mieszanka modyfikowana, ale też poznać wady i zalety takiego rozwiązania.

Porady najbliższej rodziny
Czasami warto też poradzić się kogoś z rodziny lub najbliższych znajomych, którzy mają już dzieci lub specjalizują się np. zawodowo w temacie rozszerzania diety. Często również, dobrym pomysłem jest weryfikacja swoich przekonań z opinią lekarza pediatry, który na pewno wyjaśni wszelkie wątpliwości i wskaże odpowiednie rozwiązanie np. w sytuacji alergii dziecka na dany produkt.

Intuicja
Kierujmy się intuicją – to chyba zasada równie ważna jak konieczność rozmowy ze specjalistą. Bardzo często tabele i wykresy, które odnajdujemy w sieci – mało mają wspólnego z rzeczywistością. Warto podkreślić, że każde dziecko jest inne i to, że syn sąsiadki „je już dwudaniowy obiad”, wcale nie oznacza, że nasze dziecko będzie robiło dokładnie to samo.

Mały niejadek – kreatywna mama
Co zrobić jeżeli dziecko jeść po prostu nie chce? Uzbroić się w cierpliwość i wyczarować coś pysznego i ładnego (dla dzieci często aspekty wizualne są równie ważne, co smak serwowanego dania).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here