Rozszerzanie diety niemowląt

0
1284
Rozszerzanie diety niemowląt

Podczas opieki nad niemowlęciem, jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednia dieta. Do czwartego miesiąca życia dziecka jego zapotrzebowanie energetyczne w całości pokrywa mleko matki lub, w przypadku istnienia przeciwwskazań do karmienia piersią, mleko modyfikowane. Jednak już w czwartym, a najpóźniej szóstym miesiącu życia należy wprowadzać do diety pokarmy uzupełniające.

Rosnące zapotrzebowanie na energię i inne składniki odżywcze, takie jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały nie może być pokryte wyłącznie przez mleko kobiece. W tym wieku istnieje również konieczność rozwijania u niemowlęcia umiejętności rozdrabniania jedzenia językiem, ssania, gryzienia, żucia i ogólnej koordynacji przewodu pokarmowego. Zbyt późne wprowadzanie nowych rodzajów żywności może skutkować alergiami i problemami z przyjmowaniem pokarmów w późniejszym życiu dziecka, a także wadami zgryzu.

Aktualny kalendarz rozszerzania diety niemowląt karmionych piersią powstał w 2016 roku. Pierwsze posiłki uzupełniające powinny mieć konsystencję gładkiego puree, składającego się z gotowanych i miksowanych warzyw lub owoców, mięsa i jaj. Można również podawać dziecku kaszki lub kleiki bezglutenowe. Produkty glutenowe należy włączyć do diety najwcześniej w piątym miesiącu życia. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie włączać jednocześnie kilku nowych produktów, ponieważ w razie wystąpienia alergii, trudno będzie zidentyfikować jej przyczynę. Gdy niemowlę wkroczy w siódmy miesiąc życia można zastosować większą różnorodność potraw. Zamiast gładko miksowanych posiłków, powinno się także podawać żywność o konsystencji siekanej oraz produkty w całości, żeby dziecko mogło samodzielnie gryźć. Od tego momentu do ukończenia pierwszego roku życia, idealne będą drobno siekane mięso i ryby, posiekane surowe warzywa i owoce, cząstki miękkich warzyw i owoców, a także kasze, pieczywo. Produkty mleczne niemodyfikowane można włączyć do diety około jedenastego miesiąca życia dziecka. Należą do nich pełne mleko krowie oraz jego przetwory, takie jak jogurt naturalny, ser lub kefir.

Należy również pamiętać o odpowiednim dopajaniu dziecka. Z czasem mleko matki staje się coraz mniej wodniste, ponieważ musi dostarczać większych ilości składników odżywczych. Pragnienie niemowlęcia można zaspokajać wodą źródlaną, w której spożywaniu nie ma ograniczeń. Dozwolone jest także podawanie soków przecierowych 100%, bez dodatku cukru, jednak nie można przekroczyć 150 ml na dobę, wliczając w to spożywane w ciągu dnia owoce. Inne napoje są stanowczo niezalecane w diecie dziecka.

Karmienie piersią jest najbardziej fizjologicznym sposobem żywienia niemowlęcia. Zapewnia odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych, wzmacnia odporność, wpływa na prawidłowy skład mikroflory jelitowej oraz wspomaga rozwój zgryzu. Mimo ciągłego udoskonalania składu mlek modyfikowanych, wciąż ustępują one pod względem jakości w porównaniu z mlekiem kobiecym. Jeżeli nie występują więc bezwzględne przeciwwskazania do karmienia piersią, należy kontynuować je przynajmniej do szóstego miesiąca życia dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here