Rozszerzanie diety wcześniaka – podstawowe informacje

0
4970
Rozszerzanie diety wcześniaka - podstawowe informacje

Karmienie wcześniaków rządzi się swoimi prawami, dlatego – jeżeli i nasza pociecha należy do tego grona – powinnyśmy wiedzieć, w jaki sposób się z nią obchodzić. Po pierwsze pamiętajmy, że na temat karmienia i rozszerzania diety u wcześniaków znajdziemy naprawdę różne teorie. Do tego wielu pediatrów nie ma w tym zakresie kompetencji, niestety. Wiele informacji będziemy musiały więc skorygować same, aczkolwiek z drugiej strony jest kilka podstaw, do których możemy się zastosować od samego początku.

Najważniejsze pytanie wszystkich mam chrześniaków brzmi następująco: kiedy rozszerzyć dietę? O ile bowiem sprawa karmienia piersią (względnie mlekiem modyfikowanym) jest dość oczywista, o tyle moment podania np. kleiku glutenowego może powodować sporo wątpliwości. Otóż wcześniaków traktuje się pod tym względem tak jak dzieci urodzone normalnie. Tym samym np. stały pokarm należy wprowadzić po czwartym miesiącu życia poza łonem matki.

Drugie pytanie, które się nasuwa, to pytanie o to, co podać jako pierwszy pokarm stały. I tu znów poleca się – podobnie jak w przypadku dzieci urodzonych w terminie – warzywa, a zwłaszcza przetartą marchewkę. Wcześniakom można podać też dynię, a po jakimś czasie owoce, kontrolując oczywiście reakcje na poszczególne zmiany (np. w postaci biegunek czy reakcji alergicznych).

Kolejne pytanie to pytanie o formę podania posiłku. I tu rzeczywiście mogą pojawić się problemy. W końcu wcześniaki zazwyczaj nie siedzą po czwartym miesiącu, więc jak je nakarmić? Porady pediatrów bywają różne, jednak najczęściej spotkamy się z – uwaga! – karmieniem na leżaku. Dziecko jest wówczas odchylone, ale jeszcze nie leży, dzięki czemu udaje się wprowadzić pokarm stały. Niektóre mamy na siłę też dziecko usadzają, ale lepiej być ostrożną – może to być zbyt dużym obciążeniem dla kręgosłupa. Karmiąc wcześniaka, trzeba również wykazać cierpliwość. Nasza pociecha może pod tym względem sprawiać sporo problemów – wypychać pokarm, narzekać na niewygodną pozycję itd. Konsekwentna i cierpliwa nauka powinna jednak prędzej czy później zaowocować – dziecko będzie coraz chętniej rezygnować z piersi na rzecz stałych pokarmów i w ten sposób rozwijać się prawidłowo.

Rozszerzanie diety wcześniaka ma więc – poza kilkoma wyjątkami – podobne zasady do rozszerzania diety u dzieci urodzonych w terminie. Trzeba tylko pamiętać o właściwej pozie i cierpliwości podczas wyrabiania nawyków jedzeniowych. Pozostaje zatem już tylko pytanie o metodę BLW. Czy nacisk na to, żeby dziecko miało dużą swobodę podczas wybierania pokarmów, sposobów karmienia itd., sprawdza się również u wcześniaków? Wiele mam twierdzi, że tak, jednak dopiero po wyrobieniu sobie pierwszych nawyków żywnościowych.

Podsumowując, rozszerzanie diety wcześniaka nie powinno powodować aż takich obaw, jakie czasem powoduje – zwłaszcza wśród mam pierwszego dziecka. Największym problemem jest nieumiejętność siadania, ale i z tym – przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji – można poradzić sobie bez większego problemu.

[Głosów:7    Średnia:1.1/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta dziecka
Następny artykułKarmienie dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here