Rozwój dziecka w od okresu niemowlęcego do wczesnoszkolnego

0
1232
Rozwój dziecka w od okresu niemowlęcego do wczesnoszkolnego

Na prawidłowy rozwój dziecka ma wpływ wiele czynników. Środowisko rodzinne, podłoże genetyczne czy styl życia. Dzieci najczęściej traktowane są jako najważniejsze istoty w naszym życiu. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż ludzie stworzeni są do tego, by dbać o swoje potomstwo.
W dzisiejszych czasach rodzice poświęcają znacznie więcej uwagi na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Praktycznie od okresu noworodkowego, przez niemowlęcy, poniemowlęcy do przedszkolnego i wczesnoszkolnego rodzice nadzorują dwadzieścia cztery godziny na dobę swoje pociechy. Nie jest to niczym szokującym, gdyż dziecko wymaga poświęcenia mu uwagi. Matki każdego dnia panują jadłospis maluszka, systematycznie go wzbogacając, tak by dostarczyć swojemu dziecku odpowiedniej ilości minerałów i witamin. Jednak, by dziecko już od najmłodszych lat rozwijało się prawidłowo, nie wystarczy tylko dobrze skonstruowany jadłospis maluszka. Bardzo ważny jest także ruch, kontakty z rówieśnikami, dostęp do edukacji i prawidłowe relacje z rodziną.
Dzieci bardzo szybko się uczą, są także świetnymi obserwatorami. Dlatego już od najmłodszych lat należy przekazywać im jak najlepsze wzorce do naśladowania.
W pierwszych miesiącach życia, noworodki wymagają znacznie większej uwagi, niż w późniejszych okresach. Zazwyczaj to matki zajmują się swoim potomstwem. Starają się, by jadłospis maluszka był dostosowany do jego potrzeb rozwojowych. Dzieci w okresie niemowlęcym od drugiego do dwunastego miesiąca bardzo szybko się rozwijają. Zmienia się budowa ciała, dzieci stają się bardziej ruchliwe, a także zaczynają ząbkować. Dlatego, tak istotny jest zróżnicowany jadłospis maluszka w okresie niemowlęcym.
Na rozwój dziecka, w każdym okresie jego życia, ma ogromny wpływ środowisko rodzinne. Odpowiednie wzorce do naśladowania, prawidłowe relacje z osobami starszymi i rówieśnikami czy przyswajane wartości są bezwzględnie jednym z najbardziej oddziałujących czynników na prawidłowy rozwój psychiczny młodego człowieka.
Pamiętajmy o tym, że nie tylko rozwój fizyczny jest istotny. Oczywistym jest, że w pierwszych miesiącach życia dziecko uzależnione jest od mleka matki. Jednak nie tylko jadłospis maluszka się liczy, podczas karmienia piersią matka nawiązuje więź z dzieckiem, daje mu poczucie bezpieczeństwa. Ma to ogromny wpływ na całokształt rozwoju zarówno psychicznego, jak i fizycznego.
Dzieci najwięcej uczą się w przedszkolu i szkole. Nie dlatego, że to właśnie w tych miejscach przekazywana jest wiedza. Dzieci komunikują się między sobą, a co za tym idzie przenoszą informacje. Dlatego to właśnie okres szkolny i przedszkolny jest najbardziej obfitym i efektownym. Dzieci od piątego do dwunastego roku życia bardzo szybko się rozwijają. Warto jednak pamiętać o tym, że najbardziej wymagającym okresem jest czas niemowlęcy. To wtedy dziecko wymaga najwięcej uwagi, zarówno ze strony matki jak i ojca.
Dzieci bardzo szybko rosną, a jeszcze szybciej się uczą. Dlatego pamiętajmy o tym, że każdy czyn i każde słowo wywiera wpływ na nasze potomstwo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here