Sprawdzone sposoby

0
1370
Sprawdzone sposoby

Wielu rodziców ma problem z tym w jaki sposób i w jakim momencie życia niemowlaka odstąpić od karmienia piersią i przejść na inne pożywienie. Są rodzice mający dylematy co do podawania dziecku innych posiłków na równi z mlekiem matki i tego w jakich godzinach wprowadzić pierwszy inny posiłek. Są to uzasadnione zmartwienia. Nasze dzieci są przecież najcenniejszym co mamy i chcemy dla nich jak najlepiej. Z pomocą załamanym i zmartwionym rodzicom przyszła grupa studentów amerykańskiego Uniwersytetu Kalifornia wydając książkę pod tytułem: ,,Twoje dziecko”. To bardzo cenna pozycja, której niewątpliwie brakowało na rynku literatury medycznej i żywieniowej. Studenci wśród których jest pięcioro młodych rodziców kierowali się nie tylko teoretyczną wiedzą medyczną, ale również własnymi doświadczeniami, które nabyli jako rodzice. Najchętniej czytywanym rozdziałem tej książki jest zakładka ,,karmienie niemowląt wytyczne”. Grupa uczniów pod opieką profesora medycyny poruszyła tu temat uniwersalnego schematu karmienia niemowląt do pierwszego roku życia. Krótko omówię teraz to co w książce się znajduje.
Studenci na początku rozdziału stawiają jasną i klarowną tezę. Po pierwszym pół roku życia niemowlak wymaga coraz większej ilości składników odżywczych, których nie jest w stanie dostarczyć mu mleko matki. Wymaga to wtedy wprowadzenia nowych pokarmów bez rezygnowania z mleka matki. Aby to zrobić należy korzystać z jasnych wytycznych co do karmienia niemowląt.
Wprowadzanie tych pokarmów najlepiej przeprowadzać pomiędzy osiemnastym a trzydziestym tygodniem życia gdyż jest to czas idealny by dziecko łagodnie przyzwyczaiło się do nowego pożywienia bez negatywnych reakcji organizmu. Między czwartym a szóstym miesiącem życia znika naturalny odruch niemowlaka do usuwania z ust wszelkich ciał innych niż pierś matki. W tym czasie dziecko nabywa też umiejętność przyjęcia pozycji półsiedzącej oraz potrafi zgrać ze sobą ruchy kręgosłupa, głowy i szyi. Pokazuje to gotowość do przyjęcia nie tylko płynów, ale też pokarmów o półstałej i stałej konsystencji.
Pierwszym posiłkiem wprowadzonym bezpośrednio po mleku matki powinny być przeciery owocowe, jarzynowe bądź papki warzywne. Są one łatwo przyswajalne i rzadko powodują reakcje wymiotne organizmu.
W następnej kolejności można podawać niemowlakowi kaszki ryżowe, papki zbożowe bądź mielonki warzywne. Trzeba jednak sprawdzić dokładnie czy dziecko nie ma alergii bądź uczulenia na gluten by nie pogłębić go i nie spowodować komplikacji zdrowotnych. To ważne dla przyszłego zdrowia i kondycji fizycznej niemowlaka. Warto też pamiętać o tak zwanej niemowlęcej podstawie czyli stałej zasadzie której należy się trzymać przy karmieniu niemowląt.
Po pierwsze nowe produkty należy wprowadzać stopniowo co cztery lub sześć dni w niewielkich ilościach około czterech małych łyżeczek. Przy tym trzeba dokładnie obserwować reakcje dziecka. Jeżeli pojawią się biegunki bądź wymioty należy szybko zmodyfikować dietę i dostosować ją do indywidualnych reakcji dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here