Współczesne jadłospisy dla niemowląt

0
427
Współczesne jadłospisy dla niemowląt

Jadłospisy dla niemowląt w pierwszych miesiącach życia są bardzo monotonne. Dziecko w tym wieku żywi się wyłącznie mlekiem mamy, bądź sztucznym mlekiem modyfikowanym. Takich posiłków w ciągu dnia może być nawet ponad 10! Dopiero po kilku miesiącach, dieta maluszka stopniowo się zmienia. Jadłospisy dla niemowląt zalecają, aby już około 5 miesiąca życia wprowadzać do diety malucha nowe produkty. Jakie posiłki powinny pojawić się u takiego dziecka? Oczywiście, muszą być dopasowane do jego wieku i lekkostrawne, powinny też być podawane w bardzo małych ilościach, inaczej mogą mu zaszkodzić!
Jadłospisy dla niemowląt opracowane są przez doświadczonych dietetyków, a mimo tego co pewien czas wprowadzane są drobne zmiany. Na przykład, jeszcze kilka lat temu zalecano, aby dopiero w 10 miesiącu życia dziecka, podawać mu pierwsze porcje glutenu. Dzisiaj zalecenia te są zupełnie inne. Współczesne jadłospisy dla niemowląt zazwyczaj radzą, aby pierwsze, niewielkie porcje produktów zbożowych podawać maluszkowi już około 5-6 miesiąca życia! Podobno dzięki temu, niemowlę może uniknąć w przyszłości uczulenia na gluten. Dyskusje na ten temat trwają jednak nadal i wielu dietetyków jest sceptycznie nastawionych do wczesnego podawania glutenu dzieciom. Decyzja o tym, które jadłospisy dla niemowląt wybrać, należy do rodziców, którzy muszą bezwiednie ufać specjalistom od żywienia. Uczulenia [pokarmowe u małych dzieci są coraz bardziej pospolite a alergia na gluten należy do najczęściej występujących.
Jadłospisy dla niemowląt robią się bardziej różnorodne po ukończeniu przez dziecko pół roku życia. Wówczas wprowadzane są stopniowo kolejne posiłki i składniki. Najpierw są to kleiki ryżowe i kaszki, najlepiej wymieszane z mlekiem, którym dotychczas żywiło się dziecko.Dzięki takiemu zabiegowi, maluch łatwiej zaakceptuje nowy smak. Popularne jadłospisy dla niemowląt polecają, aby w pierwszej kolejności podawać dziecku lekkie warzywa, a dopiero po około miesiącu, spróbować z pierwszymi owocami, najlepiej regionalnymi, taki jak jabłko czy gruszka. Na początku posiłki dla dziecka składają się z jednego produktu, To kolejny sposób na sprawdzenie, czy dziecko nie ma przypadkiem uczulenia na określony składnik. Warto wprowadzać kolejne warzywa i owoce stopniowo, co kilka dni, dzięki czemu łatwiej będzie można sprawdzić, co wywołuje ewentualną alergię.
Jadłospisy dla niemowląt, które ukończyły 8 miesięcy, są już znacznie bogatsze. Posiłki mogą składać się już z dwóch lub więcej składników, rodzice mogą też spróbować podawać maluszkowi mięso- oczywiście, zmielone na drobną papkę. Dziecko może też jeść kawałeczki surowych warzyw i owoców, takich jak miękkie jabłko, gruszka czy pomidor.
Warto wiedzieć, że jadłospisy dla niemowląt karmionych wyłącznie piersią różnią się od jadłospisów dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Te drugie mogą mieć wprowadzane produkty stałe nieco wcześniej, powinny być też karmione rzadziej, gdyż istnieje u nich ryzyko zbyt szybkiego przybierania na wadze,

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here