Kalendarz rozszerzania diety niemowląt

0
1328
Kalendarz rozszerzania diety niemowląt

Program żywienia powinien być indywidualnie dopasowany do potrzeb naszego malucha. Schemat żywienia zmienia się dość często, aktualizacje mogą być wprowadzane nawet co roku. Produktem, który może sprawiać sporo problemów młodym rodzicom są między innymi jajka. Ważne jest to, żeby pamiętać o niebezpieczeństwach związanych z podawaniem tego produktu na surowo.

Surowe jajko zawiera czasami groźne drobnoustroje takie jak wirusy lub bakterie. Podając dziecku surowe jajko stwarzamy sytuację sprzyjającą zatruciu Salmonellą. Salmonelloza to choroba zakaźna przewodu pokarmowego objawiająca się między innymi biegunkami, utratą łaknienia, czasami też groźnym w skutkach odwodnieniem, osłabieniem organizmu, ale też wymiotami i gorączką, która wynika z infekcji toczącej się w jelitach naszego dziecka. Dlatego tak ważne jest podawanie wyłącznie gotowanego jajka. W doborze diety dla niemowlaka i w całym procesie wprowadzania nowych pokarmów bardzo pomocny może okazać się kalendarz rozszerzania diety niemowląt karmionych sztucznie. Zawiera on jasno i przejrzyście przedstawione wytyczne dietetyczne oraz punkty do których powinniśmy się stosować na codzień w żywieniu naszego dziecka.

Bardzo ważne jest także stymulowanie za pomocą odpowiedniej diety układu immunologicznego (odpornościowego) naszych maluchów. Ogromną rolę w kształtowaniu i rozwoju odpowiedzi immunologicznej organizmu ma witamina D (czyli retinol). Jej produkcja związana jest z promieniowaniem słonecznym, ponieważ pod wpływem jego promieniowania w skórze z prowitaminy witaminy D, czyli dehydroksycholesterolu powstaje pośrednia forma witaminy D (retinolu). Dopiero po odpowiednich przekształceniach w wątrobie, jak i w nerkach powstaje ostateczna forma końcowa witaminy D, czyli witamina D3, spełniająca bardzo wiele ważnych funkcji metabolicznych w organizmie człowieka.

Istotnym produktem są również ryby słodkowodne, jak i słonowodne. Nie wszystkie gatunki są przecież wskazane u niemowląt. Kalendarz rozszerzania diety niemowląt karmionych sztucznie zawiera wytyczne dotyczące wprowadzania ryb, tam właśnie znajdziemy wiele cennych i rzetelnych informacji na ten temat. Ryby są źródłem potrzebnych dziecku substancji takich jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ale mogą też zawierać niekorzystne związki takie jak metale ciężkie. Metale ciężkie mogą odkładać się w organizmie dziecka, szczególnie predysponowanym organem jest tutaj wątroba, która stanowi pewnego rodzaju filtr organizmu. Dlatego też narażona jest na niekorzystne czynniki znajdujące się w diecie każdego z nas. Ryby mogą też zawierać duże ilości soli morskiej, jej nadmiar może wpływać w sposób szkodliwy na organizm dziecka.

Pierwsze posiłki dziecka do pierwszego roku życia powinny być lekkostrawne, ponieważ układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, jeszcze nie tak jak przewód pokarmowy dorosłego człowieka. Dlatego zaglądajmy do rzetelnych blogów i stron internetowych i zdobywajmy cenną wiedzę dietetyczną na tematy związane z dietą naszego niemowlaka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here