Menu niemowlaka po 6 miesiącu

0
1161
Menu niemowlaka po 6 miesiącu

W dzisiejszych czasach z każdej strony zasypują nas informacje na temat różnych alergii pokarmowych wśród dzieci. Największy problem jest z niemowlakami, które niestety nie mogą powiedzieć, co je boli, czy swędzi, dlatego warto być czujnym i sprawdzać, jakie pokarmy podawać dziecku w danym miesiącu życia.

Istnieje szereg produktów, które należy wprowadzać stopniowo, aby w żaden sposób nie zagrażać dzieciom. Po jakie warzywa sięgać? Co wprowadzić do menu niemowlaka po 6 miesiącu życia? Czy półroczne dziecko może jeść cytrusy? Z pewnością te i wiele innych pytań zadają sobie przyszłe lub obecne mamy. Aby nieco ułatwić Wam zadanie — w dzisiejszym artykule przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących produktów spożywczych, które pomożemy podawać półrocznemu dziecku.

Menu niemowlaka po 6 miesiącu

Najważniejszą kwestią będzie przede wszystkim to, czy mama nadal karmi piersią. Bardzo często kobiety, które obawiają się o to, że dziecko w tym miesiącu życia ma większe potrzeby żywieniowe, zaczynają niepotrzebnie rozrzedzać mleko.

Wielu lekarzy uważa, że nie jest to zupełnie potrzebne, bo pokarm matki powinien w zupełności wystarczyć. Jeżeli z jakichś względów nie karmimy dziecka piersią, warto stosować się do poniższych wskazówek.

Przynajmniej 4 razy dziennie dziecko powinno dostawać posiłki mleczne — w tym przypadku mleko modyfikowane. Do mleka warto dodawać na przykład kaszkę kukurydzianą lub kleik.

Kolejna pozycja w menu niemowlaka po 6 miesiącu to zupka warzywna, którą można przygotować np. z przecieru z cukinii lub szpinaku. Do zupy należy dodawać również mięso (nie więcej niż 10 g). Warto podawać różne gatunki jak na przykład indyka, królika, czy cielęcinę. Ważne jest to, aby mięso, po które sięgamy, było chude. Raz w tygodniu możemy zastąpić mięso rybą. Na początek dobry może być dorsz lub halibut. Jednak w tym przypadku należy zachować ostrożność i obserwować, czy u dziecka nie zachodzi żadna alergia oraz biegunki, czy bóle brzucha.

W tym miesiącu życia można zacząć stopniowo wprowadzać jajka. Warto zacząć od samych żółtek, które można podać na przykład w zupie z indykiem.

Jeżeli chodzi o picie, to od czasu do czasu można przygotować dla dziecka sok przecierowy, jednak ważne jest to, aby dziecko uczyło się jeść, a nie tylko pić, owoce. Bardzo ważne jest również to, aby do skoków owocowych oraz warzywnych nie dodawać żadnych cukrów, czy w najgorszym wypadku soli. Warto przyzwyczajać dzieci do naturalnego smaku danych przetworów, ponieważ nadmiar soli, czy cukru może powodować tylko choroby.

Podsumowując: do diety dziecka po 6 miesiącu życia można wprowadzić:
– owoce i warzywa; najlepiej te, które pochodzi z polskich upraw,
– chude mięso i ryby,
– jajko (zaczynamy od żółtka) oraz kaszki (mogą być bezglutenowe i glutenowe).

W przypadku każdego produktu warto obserwować dokładnie dziecko, czy nie pojawiają się reakcje alergiczne lub inne dolegliwości, które mogą świadczyć o tym, że dziecko nie toleruje pewnych składników.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki rozwiały wszelki wątpliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta niemowlaka
Następny artykułDieta małego dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here