żywienie niemowląt

0
1277
żywienie niemowląt

Moment narodzin dziecka jest jedną z najbardziej magicznych chwil w dorosłym życiu. Wszystko się zmienia, całe życie młodych rodziców zostaje odwrócone do góry nogami. Jeszcze podczas pobytu w szpitalu świeżo upieczona matka może liczyć na wsparcie położnych i certyfikowanych doradczyń laktacyjnych. Ale co ma zrobić, kiedy zostanie wypisana do domu? Nagle pojawiają się miliardy dylematów, o których nie sposób pomyśleć wcześniej, ani się na nie przygotować w stu procentach. Jednak rzetelna edukacja może być ogromnym ułatwieniem dla rodziców. Warto jeszcze w czasie ciąży uczęszczać na zajęcia ze szkoły rodzenia. Szkoły rodzenia są zwykle prowadzone przy szpitalach i przychodniach. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowany personel: położne, także te z uprawnieniami certyfikowanego doradcy laktacyjnego, a także psychologowie i psycholożki, lekarze i lekarki oraz fizjoterapeuci. Jednym z większych dylematów jest kwestia diety dziecka, potencjalne pytania dotyczą zarówno karmienia piersią, czyli laktacji, diety matki karmiącej, a także rozszerzania diety niemowlęcia. I tym tematem chciałabym się dalej zająć.
Zaraz po porodzie, w ciągu pierwszych dwóch godzin życia dziecka, niemowlę powinno być przystawione do piersi. Ma to służyć podaniu tak zwanej „siary”, czyli dosyć gęstej, żółtawej wydzieliny, która jest naturalnie produkowana przez kobiece piersi. Siara zawiera ogromną ilość dobroczynnych drobnoustrojów, które kolonizują układ pokarmowy niemowlęcia. Dlatego uzyskanie siary test tak niezwykle istotne.
Później, w ciągu kolejnych godzin dziecko może nie jeść, szczególnie, jeżeli poród nie zakończył się siłami natury, ale cięciem cesarskim. Zaleca się, żeby pierwsze po podaniu siary karmienie odbyło się w ciągu pierwszych dwunastu do dwudziestu czterech godzin po porodzie. Niemowlę przez pierwsze dwie do trzech dób życia fizjologicznie traci na wadze. Nie jest to objawem niepokojącym, jedynie utrata ponad dziesięciu procent masy ciała jest wskazaniem do dokarmiania dziecka mieszanką.
Później powinno się karmić dziecko przynajmniej osiem razy na dobę. Nie musi to być równo rozłożone w czasie dnia i nocy, dążymy do tego, żeby dziecko przesypiało noc, a jadło w dzień. Czyli jeżeli niemowlę nie budzi się samo w nocy z głodu, nie należy go budzić na karmienie.
I teraz pojawia się pytanie, jak długo należy karmić dziecko jedynie piersią? Czy w jakiś sposób należy zmienić żywienie niemowląt po 4 miesiącu życia? Może wystarczą dwa miesiące?
Oficjalne zalecenia polskiego towarzystwa pediatrii są takie, żeby przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka karmić je tylko i wyłącznie piersią. Jeżeli jest problem z karmieniem, którego nie uda się przezwyciężyć, należy przez te sześć miesięcy karmić niemowlę mieszanką. Dopiero po pół roku można zacząć wprowadzać inne produkty. Najczęściej zaczyna się rozszerzanie diety od zmiksowanej marchewki, jabłuszka, ziemniaczka. Należy pamiętać, żeby jedzenie dla dziecka było nieprzetworzone, mało przyprawione i nie za gorące.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here