Dieta dla maluszka

0
1542
Dieta dla maluszka

Każdy świeżo upieczony rodzic, stara się by rozwój dziecka przebiegał prawidłowo. Jednym z najważniejszych czynników, który ma na to olbrzymi wpływ, jest dieta.

Na pewno zastanawiasz się, kiedy urozmaicić dietę niemowlaka.
Jest wiele teorii mówiących o tym, kiedy powinniśmy wprowadzić nowe produkty do jadłospisu naszego malucha, natomiast Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) radzi by zrobić to po ukończeniu czwartego miesiąca życia a najpóźniej w szóstym miesiącu.
Czasem odpowiedzią na pytanie, kiedy urozmaicić dietę niemowlaka, jest jego obserwacja, może się tak zdarzyć, że Twoje dziecko bardzo szybko zaczynie interesować się jedzeniem oraz przyglądać się osobom jedzącym. Możesz wtedy podjąć próbę podania mu pierwszego nowego pokarmu. Jednak zanim rozpoczniesz ten proces, odpowiedz sobie na kilka pytań:
– Czy dziecko opanowało żucie ?
– Czy samodzielnie siedzi ?
– Czy spokojnie przełyka pokarm?
Jeśli odpowiedzi brzmią tak, Twój maluch powinien być gotowy na urozmaicenie diety. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnąć porady profesjonalisty i skonsultować się z pediatrą.

Etap rozszerzania diety niemowlaka jest bardzo ważny, ponieważ jest to czas, kiedy mleko przestaje dziecku wystarczać i należy mu zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych.

Wprowadzając nowe pokarmy do jadłospisu dziecka, rób to stopniowo, najlepiej w odstępie kilku dni, to pozwoli Ci z łatwością stwierdzić, na który produkt maluch źle zareagował.
Zwróć uwagę również na porcję, na początek w zupełności wystarczy kilka łyżeczek.

Pierwsze produkty, które podasz dziecku, powinny zostać ugotowane lub, przygotowane na parze. Najlepszym wyborem będą warzywa sezonowe i ekologiczne takie jak: ziemniaki, dynia lub marchewka, które są delikatne i lekkostrawne.

Pamiętaj, żeby nie solić i nie słodzić.
Niemowlaki posiadają bardzo wyostrzony smak, dlatego coś, co nam wydaje się mdłe, dla dziecka jest po prostu smaczne.
Warto wstrzymać się z soleniem i słodzeniem potraw do momentu, kiedy pociecha sama będzie decydowała o smaku swojego posiłku, dzięki temu unikniemy sytuacji, kiedy dziecko polubi potrawy bardzo słodkie lub słone, które przecież są niezdrowe.

Kolejnym istotnym produktem w urozmaicaniu diety są owoce, zmiksowane do postaci musu. Możesz podawać je same lub dodać do kaszki czy deseru. Warto zacząć od jabłek, gruszek, śliwek lub moreli.

Kiedy dziecko posmakowało już warzyw i owoców, możesz podać mu kaszkę mleczną lub bezmleczną, natomiast po dziesiątym miesiącu kefir, jogurt, twaróg.
Pamiętaj, że mleko krowie powinno się dać dziecku dopiero po skończonym pierwszym roku życia. Wcześniejsze rozpoczęcie spożywania przez dziecko mleka krowiego może przyczynić się w przyszłości do zachorowania na cukrzycę.

Wprowadzanie mięsa, możesz rozpocząć od 7 miesiąca życia.
Zacznij od gotowanego lub duszonego kurczaka albo indyka.

Podejdź do nowej sytuacji ze spokojem, gdyż może się zdarzyć, że pierwsze pokarmy, które podsuniesz maluszkowi, nie posmakują mu.
Istotna jest tu metoda prób i błędów, która na pewno wskaże Ci, jakie produkty dziecko zjada ze smakiem.
Pamiętaj, żeby kierować się zdrowym rozsądkiem i indywidualnym podejściem do rozwoju i smaków swojego malucha.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here