Dieta niemowlaka miesiąc po miesiącu

0
1237
Dieta niemowlaka miesiąc po miesiącu

Dieta niemowlaka miesiąc po miesiącu bardzo ułatwia schemat żywienia niemowląt, który odpowiada na większość pytań, które zadają sobie rodzice na temat zdrowego żywienia dziecka. Schemat żywienia niemowląt warto znać, bo pomoże nam w zaplanowaniu codziennego jadłospisu i podpowie, kiedy należy zacząć rozszerzać dietę niemowlęcia.
Schemat żywienia niemowląt to zbiór wskazówek i zaleceń dotyczących karmienia niemowlaka – rozszerzania diety dziecka i produktów, jakie powinny się w niej znaleźć. Oczywiście nie jest on ścisłą wytyczną, której trzeba rygorystycznie przestrzegać Nic się nie stanie, jeśli jednego dnia malec zje mniej posiłków albo jeśli któryś składnik wprowadzisz do jego diety z opóźnieniem. Powiększenie diety niemowlęcia powinniśmy zacząć, gdy dziecko ukończy 4. miesiąc życia. Wcale to nie oznacza, że już następnego dnia musisz wprowadzać do jego jadłospisu przecierane zupki.
1.-4. miesiąc. Niemowlę może jeść tylko mleko modyfikowane początkowe (oznaczone nr 1). W pierwszym miesiącu życia maluszek powinien otrzymać w ciągu doby 7 porcji mleka po 90–110 ml. W drugim – 6 porcji po 110–130 ml. W trzecim miesiącu powinien wypijać 6 porcji po 130 ml, a w czwartym – 6 razy po 150 ml.
5. miesiąc. Do diety można włączyć pierwsze nowe dania. Specjaliści zalecają, by była to papka z ugotowanej marchewki, a gdy malec dobrze ją będzie tolerował, po kilku dniach można dodać ziemniaka. Do zupki trzeba dodać łyżeczkę masła. Można ją zagęścić odrobiną kaszki bezglutenowej. Porcja powinna mieć 150–180 g. Musi być dokładnie zmiksowana. Malec powinien też dostać pierwszy sok (najlepiej przecierowy, bo zawiera więcej błonnika niż soki klarowne) – nie więcej niż 50 ml dziennie. Można też dawać skrobane jabłko (50–100 g dziennie) albo kleik ryżowy lub kukurydziany z tartym jabłkiem (100 g). W ciągu doby powinien dostać pięć posiłków, każdy po 180 ml – 4 porcje mleka, zupkę jarzynową, do tego sok, kleik, przecier owocowy albo skrobane jabłko.
6. miesiąc. Do diety maluszka wprowadzamy gluten. Niepełną płaską łyżeczkę kleiku glutenowego dodajemy do 100 ml posiłku. Do zupy zaczynamy też dodawać 10 g ugotowanego i przetartego mięsa z kurczaka, albo indyka lub królika (bez wywaru, który jest silnym alergenem). Mięso musi być bardzo dokładnie zmiksowane. Raz, dwa razy w tygodniu można je zastąpić rybą ugotowaną na parze. Na deser bobas może dostać kleik ryżowy albo kukurydziany z przetartymi owocami lub same przetarte owoce
Objawy alergii na pokarmy mogą wystąpić bezpośrednio po ich spożyciu lub pojawić się w ciągu kilku godzin do kilku tygodni po wprowadzeniu nowego pokarmu. Ustępują po wyeliminowaniu alergenu z diety dziecka. Metoda 4 dni nie pozwala na lokalizację alergii objawiających się po długim czasie od spożycia pokarmu.
Nowe produkty wprowadzaj pojedynczo. Dzięki temu możesz obserwować, czy dziecko dobrze na nie reaguje.
Nowości podawaj w ciągu dnia. Najlepiej przed południem, gdy dziecko jest wypoczęte.
Nie używaj cukru ani soli. To przyprawy niezalecane w diecie niemowląt i małych dzieci.
Zawsze podawaj świeże i dobrej jakości jedzenie. Przewód pokarmowy niemowlęcia jest niedojrzały, a przez to bardzo wrażliwy.
Nie zmuszaj do jedzenia. Jeśli dziecko stanowczo odmawia jedzenia nowości, spokojnie zaczekaj, aż będzie na to gotowe. Niektóre potrawy trzeba maluchowi podać nawet kilkanaście razy, by je zaakceptował.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here