Jadłospis pięciomiesięcznego niemowlaka

0
1747
Jadłospis pięciomiesięcznego niemowlaka

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dorastający niemowlak zaczyna potrzebować coraz większej ilości różnorodnych składników odżywczych. Należy mu je zapewnić poprzez rozszerzanie jego dotychczasowego jadłospisu i dodawanie do niego klasycznych produktów spożywczych. Proces zmiany najlepiej rozpocząć w momencie, gdy dziecko osiągnie piąty miesiąc życia. To w tym momencie przeważnie jadłospis niemowlaka ulega znaczącemu przeobrażeniu i przestaje bazować tylko i wyłącznie na samym mleku.

Inaczej należy postępować z dziećmi karmionymi naturalnie, a inaczej z tymi karmionymi sztucznie. Noworodek, który korzysta z mleka swojej matki, powinien je spożywać tak długo, jak długo jest ono produkowane przez organizm kobiety. Po pewnym czasie sam zacznie mieć na nie mniejszą ochotę, co łatwo można będzie zauważyć. Gdy ukończy piąty miesiąc życia należy zacząć mu podawać jeden stały posiłek w ciągu dnia. Idealnie w tej roli sprawdzi się delikatnie rozgotowana kaszka manna, którą należy przytrzymać na ogniu przez kilkanaście minut, doprowadzając ją do bardzo miękkiej konsystencji. Pół łyżeczki kaszy na 100 ml wody to idealna dawka dla kilkumiesięcznego dziecka. Jaglany wyrób można też dodać do delikatnego warzywnego wywaru, który przy okazji przyzwyczai dziecko do smaku jarzyn i dostarczy do jego organizmu zwiększoną ilość witamin i minerałów. Oczywiście nawet taki prosty jadłospis niemowlaka warto przedyskutować z lekarzem pediatrą, aby stwierdzić, czy jest on odpowiedni dla maluszka.

Pięciomiesięczne dziecko niekarmione piersią powinno odżywiać się nieco inaczej. Mleko modyfikowane należy mu dawkować, podając je cztery razy dzienne w porcjach zawierających ok. 180 ml napoju. Przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami powinny być równe – mogą wynosić ok. 3-4 godziny. Pięciomiesięcznemu niemowlakowi trzeba też oczywiście zapewnić inne źródła witamin i minerałów, czyli podawać odpowiednio przygotowane warzywa i owoce. Dodatkowym posiłkiem w ciągu dnia może być jarzynowa zupka (niewielki talerzyk – ok. 180 ml). Warto dodać do niej łyżeczkę naturalnego i pełnowartościowego masła bądź niewielką ilość oliwy z oliwek. Zdrowe tłuszcze dodatkowo odżywią organizm maluszka, a przy tym świetnie rozpuszczą znajdujące się w warzywach witaminy, podwyższając wartości odżywcze całego dania. W ramach deserku niemowlakowi karmionemu sztucznie można też podawać starte jabłuszko (50-100 gramów) lub wyciśnięty z niego sok. Owoce też są cennymi produktami spożywczymi – to najlepsze źródła witaminy C oraz naturalnych cukrów, do których dziecięcy organizm powinien powoli się przyzwyczajać.

Jadłospis niemowlaka nigdy nie był i nie będzie skomplikowany czy udziwniony. Podstawą żywienia pięciomiesięcznych szkrabów dalej jest mleko – czy to naturalne, czy to modyfikowane, które należy im podawać regularnie w 3-4 większych porcjach. Urozmaiceniem dla standardowego produktu staną się warzywne i owocowe przecierki oraz kaszki. To one doskonale rozszerzą dietę pięciomiesięcznego i wciąż rozwijającego się dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here