Jak i kiedy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka?

0
1432
Jak i kiedy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka?

Żywienie niemowląt czasem jest dla rodziców skomplikowanym tematem. Początkowo małe dziecko żywi się jedynie mlekiem mamy lub specjalnie przygotowaną mieszanką. Zaspokaja to głód oraz pragnienie, a także dostarcza wszelkich niezbędnych składników odżywczych, które pozwalają niemowlakowi rosnąć i rozwijać się. Rozszerzanie diety dziecka można rozpocząć najwcześniej po ukończeniu przez nie 4. miesiąca życia. Jest to moment przełomowy, kiedy dziecko zaczyna interesować się jedzeniem znajdującym się na talerzach rodziców. Jest to też czas, kiedy pojawia się pierwsza gotowość do przyjmowania pokarmów innych niż mleko. Trzeba jednak pamiętać, że WHO zaleca karmienie niemowląt wyłącznie mlekiem do 6. miesiąca życia, po tym czasie, aż do ukończenia 1. roku życia również to mleko jest podstawowym pokarmem dziecka, reszta jest jedynie uzupełnieniem i służy nauce.

Kiedy rodzice zdecydują się już na rozszerzenie diety niemowlaka, nie ma tutaj dowolności, co do podawania maluchowi posiłków. Początkowe dania powinny mieć jeden, maksymalnie dwa składniki – bez przypraw oraz oleju. Pierwszym posiłkiem mogą być zmiksowane i ugotowane warzywa, takie jak: brokuł, ziemniak, marchewka czy kalafior. Początkowo porcja nie może być za duża – nie ma też potrzeby gotowania większej ilości, bo maluch dopiero będzie zapoznawał się z jedzeniem. Podczas podawania jednego produktu przez kilka dni można zauważyć, czy dziecko nie ma alergii oraz czy dobrze toleruje pokarm. Niektóre mamy dla ułatwienia wybierają słoiczki z gotowymi daniami. Jest to duża pomoc, ponieważ można zakupić przecier odpowiednio dopasowany do wieku niemowlaka. Zaletą „słoiczków” jest też fakt, że są przygotowane na bazie ekologicznych, certyfikowanych produktów, do których mamy nie zawsze mają dostęp, gotując samodzielnie dla swojej pociechy.

Pierwsze niemleczne posiłki to nauka połykania, rozdrabniania, trawienia, które są niezbędne do samodzielnego jedzenia. Niemowlę uczy się też nowych smaków, poznaje inne konsystencje i faktury dań, szkoli swoją koordynację. Nie jest tutaj najważniejsze, żeby dziecko się najadło. Do niemlecznego posiłku powinno usiąść najedzone – lecz nie do syta, tak aby miało ochotę na próbowanie nowych rzeczy i nie było rozdrażnione.

Nie zawsze maluch będzie chętnie zapoznawał się z nowościami. Aby go do tego zachęcić, warto zakupić odpowiednie krzesełko, które będzie dla niego stałym miejscem spożywania posiłków. Poczuje się pewniej przy stole, a rodzice będą pewni, że dziecko siedzi bezpiecznie i stabilnie. Maluch będzie też zachęcony obecnością rodziców, którzy siedzą obok niego przy stole. Wszystkie akcesoria niemowlaka powinny być dostosowane do jego wieku, tak aby nie wyrządziły mu krzywdy. Świetnie sprawdzą się plastikowe sztućce i talerzyki. Do picia można zaproponować plastikowy kubek z pochyloną ścianką, z którego maluchom pije się znacznie łatwiej. Trzeba pamiętać, że na początku rodzice muszą wnikliwie kontrolować cały proces nauki jedzenia, tak aby dziecko się nie zadławiło.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSprawdzone sposoby
Następny artykułPosiłki dla dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here