Jak podać żółtko niemowlakowi?

0
1409
Jak podać żółtko niemowlakowi?

Na samym początku to właśnie mleko jest jedynym produktem występującym w diecie niemowlaków. Stanowi bardzo ważną podstawę ich jadłospisu, dostarczając do ich organizmów wielu bezcennych składników odżywczych. Czy to naturalne, czy to modyfikowane – zawsze doskonale smakuje i jest chętnie spożywane przez kilkumiesięczne szkraby. Z czasem nadchodzi jednak taka pora, kiedy trzeba zacząć podawać dziecku także inne pokarmy, by jego organizm stopniowo przyzwyczajał się do normalnych dań. Może w nich zagościć nawet żółtko z jajka – jedno z najlepszych źródeł białka oraz tłuszczu. A jak podać żółtko niemowlakowi, by przypadkiem nie zrobić mu w ten sposób żadnej krzywdy?

Oczywiście proces rozszerzania diety niemowlaka musi trochę potrwać i nie należy go zbyt mocno przyspieszać. Trzeba z rozwagą dobierać do niego kolejne produkty spożywcze, kierując się ich bezpieczeństwem i przede wszystkim naturalnością. Niektórzy lekarze uważają nawet, że pokarmy, które dziecko spożyje na samym początku swojej przygody z nowym jadłospisem, mogą wywołać u niego konkretne nawyki żywieniowe. Żółtko jest więc bardzo dobrą opcją, skoro to bezcenne źródło witamin i mikro oraz makroelementów. Uważać trzeba natomiast z całym jajkiem. Białko może być bowiem źle trawione przez kilkumiesięczny organizm.

Kiedy zatem podać dziecku pierwsze żółtko? Według ogólnych zaleceń można to zrobić w momencie, gdy maluch ukończy szósty miesiąc życia, a jego dieta przestanie bazować wyłącznie na samym mleku. Żółtko zapewni mus porą dawkę wartościowego żelaza, którego zgromadzone wcześniej zapasy wraz z wiekiem zaczynają się kurczyć. Jajka zawierają również spore ilości prozdrowotnych kwasów tłuszczowych, doskonale odżywiających ludzki organizm i pozwalających mu znacznie lepiej funkcjonować. Ogólnie rzecz biorąc te produkty na stałe powinny zagościć w diecie każdego człowieka – nie tylko noworodka.

A jak podać żółtko niemowlakowi? W jaki sposób je przygotować, by było ono dość lekkostrawne i nie wywołało żadnych reakcji ze strony układu pokarmowego? Otóż jeśli maluch będzie je spożywać po raz pierwszy w życiu, najlepiej po prostu zmieszać je z wodą. Żółtko należy wlać do niewielkiej miseczki, dodać do niego dwie łyżki przegotowanej wody i całość wymieszać dokładnie trzepaczką lub widelcem. Miksturę należy ugotować na parze, obrabiając ją termicznie przez ok. pięć minut. Po tym czasie należy ją schłodzić i podać dziecku na łyżeczce. Jeśli niemowlak zareaguje na to danie pozytywnie, można będzie przyrządzać mu bardziej urozmaicone potrawy z żółtkiem, dodając ten element jajka do warzywnych przecierów czy zupek.

Żółtko to bardzo dobry produkt dla osób najmłodszych, który można im zacząć podawać stosunkowo wcześnie. Należy jednak pamiętać o tym, że jajka należą do grupy artykułów alergizujących. Mogą wywoływać nieprzyjemne reakcje uczuleniowe, zaburzając pracę całego układu odpornościowego. Nie jest zatem powiedziane, że dla każdego dziecka takie żółtko będzie dobrym wyborem. Należy się z nim obchodzić ostrożnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta malucha
Następny artykułMenu malucha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here