Zupy w diecie niemowlaka

0
448
Zupy w diecie niemowlaka

Zupy to bardzo poste w przygotowaniu, a zarazem wyjątkowo pożywne dania. Warto zadbać o to, aby znalazły się w jadłospisie niemowlaka możliwie jak najwcześniej. Pyszne, lekkostrawne i o zróżnicowanym składzie, będą stanowiły wartościowe i zdrowe danie obiadowe dla naszego dziecka. Najważniejsze, że zupy dają w zasadzie nieograniczone możliwości kombinacji smaków. To istotne dla malucha, który wkracza dopiero w świat „dorosłych” potraw, ponieważ już od najwcześniejszego okresu swego niemowlęcego życia, poznaje najrozmaitsze, a zarazem najzdrowsze wersje posiłków. Nie bez powodu zupki są jednym z pierwszych dań, jakie mamy serwują pociechom zaraz po własnym pokarmie.

Kluczowa jest w tym przypadku płynna konsystencja. Maluch, do tej pory karmiony tylko i wyłącznie mlekiem, nie zawsze jest gotowy na zmiany. Ale rozpoczynając poszerzanie jego diety od pokarmów o konsystencji jak najbardziej zbliżonej do płynnej, ułatwiamy mu to zupełnie nowe doznanie. Dlatego wprowadzanie zupek do diety niemowlaka można rozpocząć zaraz po ukończeniu 5. miesiąca życia. Na początek będą to zdecydowanie zupy jednoskładnikowe, podawane w niewielkich ilościach, po kilka łyżeczek. Na tym przejściowym etapie należny bardzo dokładnie obserwować dziecko, aby wykluczyć ewentualne alergie na poszczególne składniki. Pamiętając jednocześnie, że nie każda wyraźna odmowa zjedzenia posiłku czy płacz towarzyszący pierwszym próbom, od razu oznacza fiasko przedsięwzięcia. Dla dziecka to zupełna nowość i stres. Z czasem okaże się, że będzie ono coraz chętniej sięgać po nowe produkty.

Z biegiem czasu można wzbogacać podstawowe wersje zupek o nowe dodatki, a następnie również przyprawy. Pierwsze posiłki niemowlaka, niezależnie od tego czy są to zupki, przeciery, kremy czy desery, powinny być pozbawione soli i cukru. Dziecko nie potrzebuje intensywnych smaków, ani dodatkowych kalorii. Kiedy przyjdzie czas na doprawianie potraw, lepiej od początku ograniczyć się do ziół. Pietruszka, koperek, bazylia itp., będą o wiele lepsze dla zdrowia i samopoczucia naszego malca niż słone, gotowe mieszanki dostępne w sklepach.

Jak najszybsze wprowadzanie zupek do diety niemowlaka wiąże się nie tylko z wygodą i łatwością przygotowania, ale też z budowaniem właściwych nawyków żywieniowych. Jest sporo prawdy w tym, że pierwsze posiłki, jakie serwujemy dziecku, będą tymi, po które najchętniej będzie sięgać w przyszłości. To kwestia przyzwyczajenia. Nie ma lepszej drogi, niż od samego początku dawać dziecku to, co najlepsze i najzdrowsze. Warzywa są niezbędnym składnikiem urozmaiconej, zbilansowanej diety każdego człowieka. Jeśli zarazimy małe dziecko miłością do nich, istnieje duża szansa, że w dorosłym życiu ominie je wiele zdrowotnych dolegliwości- chociażby otyłość czy cukrzyca.

Warto wspomnieć również o stronie ekonomicznej. Zupy są proste i stosunkowo tanie w przygotowaniu. Ogromną część składników na zdrową zupkę dla naszego dziecka znajdziemy w przydomowym ogrodzie lub w warzywniaku na rogu. Taka domowa, zdrowa zupaka na pewno zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagającego malca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here