Jak karmić niemowlaka żółtkiem?

0
1237
Jak karmić niemowlaka żółtkiem?

Kurze żółtko okazuje się być jednym z najbogatszych źródeł wymaganych do prawidłowego rozwoju dziecka składników odżywczych. Włączenie kurzego żółtka do dziecięcej diety jest więc zalecane po ukończeniu przez malca 7 miesiąca życia. W schemacie żywienia niemowląt rozpisany został dokładny harmonogram wprowadzania kurzego żółtka do diety niemowlaka.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jajko jest tuż obok orzechów jednym z najsilniejszych alergenów. Jeżeli nasze dziecko już wcześniej wykazywało konkretne skłonności alergiczne, przed wprowadzeniem do jadłospisu żółtka należy dokonać odpowiedniej konsultacji z pediatrą, który zna już nasze dziecko. Należy pamiętać, że jeżeli chodzi o zdrowie naszego dziecka, to ostrożności nigdy za wiele.

Kurze żółtko jest przede wszystkim zalecane do podawania dzieciom, ponieważ jest niezwykle bogate w potrzebne dziecku do prawidłowego rozwoju substancje odżywcze. Do tych substancji należą między innymi ważne witaminy z grupy B, takie jak kwas foliowy, który jest jedną z najważniejszych dla dziecięcego organizmu witamin. Dodatkowo w żółtku znajdują się witaminy takie jak witamina A, D oraz witamina PP. Jajko dostarcza również minerałów, wśród których zdecydowanie najważniejsze jest żelazo. To właśnie żelazo oraz nienasycone tłuszcze, które również zawarte są w jajku, stymulują prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego naszego dziecka.

Przed zabraniem się do rozszerzania dziecięcej diety, należy dowiedzieć się jak podawać żółtko niemowlęciu. Po pierwsze, żółtko wprowadzamy jedynie do diety dziecka, które ukończyło już 6 miesiąc życia. Z uwagi na silne skłonności do uczulania, rodzice muszą bacznie obserwować reakcję organizmu swojej pociechy na ten pokarm. Nie bez znaczenia jest tutaj częstotliwość, z jaką można podawać dziecku kurze żółtko. Według schematu żywienia niemowląt dzieciom podawać można połowę żółtka co drugi dzień. Dopiero 9-miesięcznym niemowlakom można podawać całe żółtko, jednak częstotliwość spożywania pokarmu nie zmienia się. Całe jajko zje dopiero dziecko, które rozpoczyna 11 miesiąc swojego życia.

Połowę żółtka najłatwiej jest wydzielić z jajka delikatnie podsmażonego na wodzie. Przed rozbiciem skorupki jajka należy jednak odpowiednio ją odkazić wrzątkiem. Pozwoli to całkowicie wykluczyć możliwość przypadkowego zakażenia się naszego dziecka bakteriami, które pokrywają skorupkę kurzego jaja. Odpowiednio przygotowaną część żółtka możemy ręcznie podzielić, a następnie rozmieszać z jarzynową zupką. Drugą metodą jest dodanie żółtka bezpośrednio do zupki, a następnie użycie miksera do dokładnego złączenia pokarmów. Kolejnym sposobem na włączenie żółtka do diety naszego dziecka jest połączenie go z kisielem mlecznym, który przygotowany został na mleku modyfikowanym. Najważniejsze jest połączenie nowego pokarmu ze smakami, które są dziecku już znane. Nie należy przejmować się początkową niechęcią naszego niemowlaka do nowego pokarmu i spróbować ponownie za kilka dni. Nasza pociecha w końcu przywyknie do nowego pokarmu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here