Rowerki dla dzieci

0
1450
rowerki dla dzieci

Każde dziecko w pewnym etapie swojego życia zaczyna mieć wielką potrzebę przemieszczania się i przesuwania różnych rzeczy.
Warto wtedy zadbać o to, by rozwijać tę umiejętność, zresztą jak każdą inną, którą nasze maleństwo nabywa.
Kiedy już dorośnie do tego etapu, warto zorientować się jakie rowerki dla dzieci oferuje nam rynek.

Dziecko już od pierwszych kroków zaczyna przygodę z podróżą rowerkiem.
Pierwszym takim pojazdem powinien być jeździk, pchacz, który to dziecko może przepychać z miejsca na miejsce, ale i również może usiąść na nim i odpychając się nóżkami przesunąć się do przodu lub w tył.

Pierwszy rowerek powinien być bardzo stabilny, więc warto, by był to na przykład czterokołowy samochód z akcesoriami do zabawy. Kolorowymi przyciskami, wydającymi odgłosy, grającymi melodyjkami, czy migoczącymi światełkami. Fajnie gdy taki samochodzik ma jakieś schowki, w które będzie można włożyć misia, lub inne swoje skarby.

Kolejnym rowerkiem, dla naszego dziecka jest mały, kolorowy rowerek do pchania przez rodziców. Dziecko siada w zabezpieczonej barierką i czasami nawet pasami przestrzeni do tego przeznaczonej. Nad głową dziecka znajduje się daszek, chroniący przed słońcem. Z tyłu rowerek ma pałąk dla rodzica, połączony on jest z przednim, skrętnym kółkiem, tak by to rodzić wybierał kierunek jazdy. Przeważnie takie rowerki mają płozy, na których dziecko może położyć swoje stópki, by nie wkręciły się one w koła. Takie małe dziecko nie potrafi korzystać jeszcze z pedałów.

Kiedy to nasze dziecko już przestanie interesować się taką zabawką, można zakupić rowerek trzykołowy. Takich rowerków jest mnóstwo od drewnianych, po plastikowe, a nawet metalowe. Myślę, że z tymi ostatnimi warto się wstrzymać, gdyż mogą mieć niebezpieczne dla małego dziecka krawędzie. I są dość ciężkie.

rower

Taki trójkołowiec jest bardzo stabilny, więc nasz maluszek nie przewróci się na bok. Rowerki te mogą być z pedałami lub bez. Dziecko siada na taki rowerek i kiedy to nie potrafi jeszcze pedałować, odpycha się nóżkami w przód.
Tutaj już ważne jest, by maluch potrafił używać kierownicy i wiedział jak skręcać. Inaczej skończy się na małej stłuczce. Ale kto z nas przez to nie przechodził. Ważne jest, by na siłę nie zmuszać dziecka do jazdy, kiedy to przewróci się raz, czy drugi, z czasem się nauczy. Pamiętajcie, nic na siłę.

Kolejnym rowerkiem może być już cięższy, metalowy sprzęt. Ważne, by miał regulację siedziska i kierownicy, tak by dostosować się do wysokości dziecka. Powinien też mieć dwa małe kółka doczepiane po bokach. Warto zadbać o to, by kółka były odczepiane. Przyda się również pałąk dla rodzica. Nie koniecznie musi być oryginalny. Tutaj można już zastosować na przykład kij od miotły. Bowiem chodzi o to, że kiedy to nasze dziecko będzie miało chęć uczyć się jazdy na dwóch kółkach, potrzebna będzie mu asekuracja w postaci rodzica.

Doczepiamy wtedy kij z tyłu rowerka, pchamy dziecko, by dać mu możliwość swobodnej jazdy i puszczamy kij, kiedy to maluch jedzie już sam tylko go asekurujemy.
W tym momencie wiele dzieci rezygnuje z jazdy, przez upadki jakie się jemu przydarzyły, ale niema się czym martwić. Kilka dni przerwy i ponownie, chętnie podejmie się kolejnych prób.
Kiedy już nasze dziecko zaczyna jeździć samo, wtedy trzeba już zmieniać rowerek względem jego wzrostu. Warto zwrócić uwagę na funkcjonalność rowerka, tak jak w przypadku bocznych kółek. Kiedy je odkręcimy, mamy już rowerek do nieco starszego dziecka.

rower dla dziecka

Na rynku jest duży wybór rowerków dla dzieci

Producenci zadbali też o fajny design. Wszystkie rowerki dziecięce są kolorowe, mają koszyczki na kierownicę i bagażnik.
Ważne jest, by rowerek dziecięcy był dobrze oznakowany. Tak by dziecko było widoczne z daleka na takim rowerze. Musi mieć światełka z przodu i z tylu. Do tego światełka odblaskowe, które to odbijając światło nadjeżdżających samochodów, sygnalizują że rowerek jest w pobliżu. Warto zamontować na kierownicy dzwonek.

Taki dziecięcy rowerek musi być w pełni sprawny, przechodzić co roczne kontrole hamulców przednich i tylnych, opon i felg. Także dziecko powinniśmy odpowiednio ubrać na taki rowerek. Dziecko powinno mieć założone ochraniacze, specjalny kask, który uchroni głowę dziecka podczas upadku. Wiele razy zdarza się przecież że spadające dziecko uderza głową w ziemię, taki kask zabezpieczy je przed uderzeniem na przykład w kamień. Warto też wyjeżdżającemu dziecku założyć kamizelkę odblaskową. Tak ubrane dziecko gotowe jest do bezpiecznej podróży. Jednak zawsze miejmy je w zasięgu wzroku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here