Rozszerzenie diety niemowlaka

0
1187
Rozszerzenie diety niemowlaka

Zaraz po urodzeniu organizm matki zaczyna wydzielać mleko, które powinno stanowić podstawowy pokarm dla dziecka przez pierwsze pół roku jego życia. Dlatego też do tego momentu, niemowlęta tak naprawdę nie potrzebują żadnego innego jedzenia poza pokarmem naturalnym podawanym prosto od matki. Jednakże nie zawsze wszystko idzie według odgórnie ustalonych wytycznych. Często z różnych powodów niemożliwe jest karmienie dziecka metodą naturalną. W takich przypadkach najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest użycie mleka modyfikowanego, aby zapewnić dziecku wszystkie niezbędne składniki. Ale nie zawsze może to wystarczyć, dlatego też w tych okolicznościach rozszerzenie diety niemowlaka może być koniecznością.
Jak łatwo się domyślić, wprowadzając produkty niemleczne do diety tak małego dziecka, trzeba być bardzo ostrożnym. Zazwyczaj pierwszymi sugerowanymi produktami są warzywa lekkostrawne, między innymi dynia lub marchew. Lekarze zazwyczaj sugerują, aby podawać nowy produkt przez cztery dni i jeżeli nie wystąpi żadna reakcja alergiczna, można uznać go za bezpieczny dla dziecka. Dlatego też dopiero po paru tygodniach od rozpoczęcia procesu rozszerzania diety niemowlaka, można zacząć podawać mu mieszanki różnego rodzaju warzyw. Otwiera to wiele możliwości przed rodzicami malucha – mogą zacząć serwować mu różne zupki oraz sosy, powoli rozwijając jego zmysł smakowy i zapewniając stopniowy rozwój układu pokarmowego.
Innymi pokarmami, które mogą być serwowane na wczesnych etapach życia dziecka są oczywiście wybrane owoce. Im bardziej lokalne, tym lepsze – na bok należy odstawić różne cytrusy lub pozostałe egzotyki. O wiele lepiej skupić się na zwykłym jabłku, który zazwyczaj jest bardzo doceniany przez dzieci dzięki swojemu słodkawemu smaku.
W dalszych etapach można zacząć podawać dziecku kasze różnego rodzaju, gotowane zarówno na mleku lub na wodzie. Jak więc widać, już w pierwszym roku życia dziecka, jego dieta może być znacznie poszerzona.
W tym wszystkim nie należy jednak zapominać, że do szóstego miesiąca życia, mleko wciąż powinno dominować w żywieniu dziecka. To tak naprawdę podstawa dietetyczna dla każdego niemowlaka. Jego organizm wymaga dokładnie tych składników odżywczych, które w odpowiednich proporcjach może zapewnić tylko mleko matki. Wszystkie inne produkty są jedynie urozmaiceniami i dodatkami, które mają na celu przyzwyczaić dziecko do jedzenia pokarmów podawanych na łyżeczkach. Pozwala to odkryć świat nowych smaków i zapachów dla dziecka.
Zatem jak widać, rozszerzenie diety niemowlaka nie jest procesem, który może przebiegać zbyt szybko. Zamiast tego rodzice muszą zawsze ostrożnie dobierać nowe składniki w diecie dziecka, tak aby miało ono wystarczająco czasu się do nich przystosować. Dlatego też najważniejsze w tym wszystkim są reakcje dziecka, na które trzeba zwracać dużo uwagi.
Jednakże jeżeli rodzice nie będę zbaczać z wytycznych lekarskich i dietetycznych, cały długi proces jakim jest rozszerzenie diety niemowlaka powinien przebiec bez większych problemów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here