Rysunki dla dzieci

0
1554
rysunki dla dzieci

Nauczenie dziecka rysowania jest głównie kwestią obserwowania jego postępów i oferowania nowych metod poznawania świata. Przez pierwsze kilka lat życia dziecka, nauczanie go zarówno rysowania jak i innych czynności, będzie ograniczone do zapewnienia mu przestrzeni, czasu, narzędzi i zachęty.

W późniejszych latach możesz jednak zaoferować dziecku nowe umiejętności rysownicze, takie jak czerpanie z obserwacji, ćwiczenie perspektywy i rozumienie prawidłowych proporcji. Unikaj zmuszania dziecka do zmiany stylu lub podejścia do rysowania, nie krytykuj jego prac, ani ich nie poprawiaj. Zamiast tego zachęcaj je do kreatywnego działania, obserwuj i zadawaj otwarte pytania, które pomogą Twojemu dziecku-artyście dostrzec, ale też i wyobrazić sobie więcej szczegółów i możliwości.

Rysunki dla dzieci to bowiem coś, w czym ujawnić mogą swoją bogatą fantazję

Spraw, aby ta sztuka stała się częścią jego codziennej rutyny. Stwórz dla niego jego własną strefę sztuki, w której pozwolisz mu na lekki bałagan. Nie oszczędzaj na talencie swojego dziecka, przeciwnie – zainwestuj w niego i kup mu dobre kredki, flamastry, farby czy zmywalne markery, które ułatwią mu pracę nad kolejnymi rysunkami. Dzieci od około drugiego roku życia zaczynają rysować coraz staranniej, ich gryzmoły stają się bardziej kontrolowane i powtarzalne, a one zaczynają chwytać kredki i markery między kciukiem a palcem wskazującym, co ułatwia im wykonywanie kolejnych rysunków.

Oferuj swojemu dziecku naprawdę różnorodne materiały artystyczne. Nie skupiaj się tylko na rysowaniu za pomocą oczywistych narzędzi: dzieci mogą rysować, robiąc obrazy w piasku lub, na przykład, glinie. Kup więc zmywalne farby, nietoksyczną plastelinę, kredę, bezpieczne dla dzieci nożyczki i wiele rodzajów kolorowego papieru i przechowuj je w łatwo dostępnym dla dziecka miejscu.

Dzieci rozwijają podstawowe umiejętności motoryczne za pomocą każdego rysunku

Rozwijają także swoją kreatywność, inwencję twórczą i auto ekspresję. Dziecko nie potrzebuje zatem instrukcji, ale uznania. Usiądź z dzieckiem, kiedy rysuje, rozmawiaj z nim o jego sztuce, ale nie próbuj go niczego uczyć. Unikaj też poprawiania dziecka. Małe dzieci często rysują fioletową trawę, latających ludzi i zwierzęta wielkości ogromnych budynków. Jeśli zaczniesz poprawiać dziecko, gdy tak właśnie rysuje, zaszkodzisz jego pewności siebie i przerwiesz jego naturalny postęp w nauce.

Dokonuj za to obserwacji. Zamiast chwalić lub poprawiać, po prostu obserwuj. Skomentuj proces rysowania, a nie jego efekt. Gdy dziecko rysuje, powiedz tylko, co Ci się podoba w jego rysunku, może technika jakiej używa, albo kolory, którymi aktualnie się posługuje? Zadawaj mu także pytania otwarte, unikaj pytań w stylu „co to jest?”, kiedy dziecko pokaże Ci gotowy rysunek. Zamiast tego poproś raczej, by dziecko opowiedziało Ci własnymi słowami o swoim małym dziele. Jeśli dziecko jest podekscytowane rozmową o swoim rysunku, zadawaj mu coraz więcej pytań.

rysunki

Wówczas może zacząć dodawać więcej szczegółów. Kiedy dziecko rysuje coś, co później chce pokazać innym, często wyobraża sobie historię związaną z tym właśnie rysunkiem. Poproś je zatem o więcej szczegółów na temat przedstawionej historii, zachęcając je tym samym do opowiedzenia dalszych szczegółów. Ten rodzaj wysłuchania dziecka i wymiany zdań na temat rysunku, zachęca je do rozwijania swojej wyobraźni, opowiadania historii i dalszego rysowania. Spraw, by sztuka była częścią życia Twojego dziecka. Jeśli dziecko z różnych powodów doświadcza jakichś silnych emocji, wręcz mu papier i kredki lub flamastry.

Jeśli dziecko miewa napady złości lub jest smutne, zasugeruj, by narysowało to, co czuje. Sztuka może bardzo pomóc dzieciom w przetwarzaniu intensywnych emocji, które mogą być zbyt dla nich zbyt skomplikowane, aby można je było wyrazić słowami. Zapewnienie dziecku twórczej aktywności, nad którą mają władzę, może pomóc im uzyskać poczucie większej kontroli. Zachowuj też zawsze rysunki swojej pociechy.

Zachowywanie ich jest sposobem na poinformowanie dziecka o tym, że jego rysunki są interesujące i dla Ciebie ważne. Zamiast chwalić każdy rysunek, przyklej go na ścianie albo na lodówce, w dobrze widocznym miejscu. Możesz w ten sposób stworzyć swego rodzaju galerię prac dziecka, która zmieniać się będzie co tydzień lub co miesiąc. Będzie łatwiej Ci przez to zaobserwować proces rozwoju Twojego dziecka. Najważniejsze jest to, aby rysunki dziecka były przez Ciebie odpowiednio doceniane i aby Twoje dziecko miało tego świadomość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here