Schemat żywienia półrocznego maluszka

0
1326
Schemat żywienia półrocznego maluszka

Schemat żywienia półrocznego maluszka

Macierzyństwo jest darem, na który czeka zdecydowana większość par. Nic bowiem nie daje takiej radości, jak pojawienie się nowego małego członka rodziny, który wypełni nasze życie sensem i miłością, cementując uczucie zakochanych. Każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z opieką nad małym dzieckiem, wie jednak, że ten najcenniejszy dar wiąże się też z wieloma obowiązkami, lekiem i niepewnością. O swoje dziecko chcemy troszczyć się jak najlepiej i zapewnić mu bezpieczeństwo i zdrowie, jednak nie zawsze wiemy, jak postępować. Jedną z podstawowych problemów związanych z wychowaniem malutkiego dziecka jest jego odżywianie. wszyscy wiemy co prawda, ze układ pokarmowy dziecka funkcjonuje zupełnie inaczej, a kształtujący się i delikatny organizm ma zupełnie inne potrzeby od tego już w pełni wykształconego, jednak często gubimy się w gąszczu porad. Na temat diety małych dzieci funkcjonuje też wiele mitów i półprawd, co sprawia, że łatwo się w tym gąszczu zgubić.

O ile w przypadku dzieci do szóstego miesiąca życia sprawa jest zazwyczaj prosta, gdyż ich pokarmem jest matczyne mleko, o tyle szósty miesiąc życia dziecka jest pewnego rodzaju okresem przełomowym, gdyż wtedy często wprowadza się do jego diety rozmaite produkty. czy jest to jednak konieczne już na tak wczesnym etapie jego rozwoju? Zależy to od stanu zdrowia dziecka i sposobu jego odżywiania. dzieci zdrowe, dla których pokarmem jest mleko matki, nadal mogą spożywać je jako jedyny pokarm, gdyż mleko matki oferuje wszystko, czego potrzebują. Jest ono też nieprzetworzone i wysoce przyswajalne. Czasem jednak pediatra może zalecić inny schemat żywienia półrocznego dziecka. Wtedy wprowadzanie nowych produktów zaczyna się najczęściej od przetartych warzyw.

Zgoła odmienne potrzeby mają natomiast maluszki karmione mlekiem zmodyfikowanym, którego skład i przyswajalność są inne od naturalnego mleka matki. Takiemu dziecku podajemy posiłki bazujące na mleku przetworzonym w postaci kleików i kaszek. Wprowadzamy do jego diety także warzywa, co powinno być robione stopniowo. Zacząć należy od jednego czy dwóch warzyw, a później dodawać kolejne. Przy wprowadzaniu mięsa, zwracać trzeba uwagę na to, by było ono chude i delikatne. Idealna jest między innymi cielęcina czy indyk, a także królik czy kurczak. Można też wprowadzić do jego diety ryby, przy czym trzeba obserwować uważnie jego reakcję, gdyż mogą one uczulać. Jeżeli zaś chodzi o jajka, zaczynamy zazwyczaj od samych żółtek.

Wybierając produkty dla dziecka trzeba przede wszystkim pamiętać o ich jakości i dokładnym sprawdzaniu składu. Dopiero kształtujący się i delikatny organizm jak żaden inny podatny jest na szkodliwe działanie konserwantów, barwników i innych substancji dodawanych do jedzenia. Dobrze jest wybierać na przykład warzywa z ekologicznych upraw, które nie są pryskane szkodliwymi substancjami. Mięso też powinniśmy wybierać świadomie, szczególnie jeżeli chodzi o drób lub ryby, w których stężenie szkodliwych substancji jest zazwyczaj wysokie. Nie inaczej postępujemy z jajkami, a kupując gotowe posiłki dla dzieci wybierać musimy pewnych producentów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here