Żywienie 5 miesięcznego niemowlaka

0
1216
Żywienie 5 miesięcznego niemowlaka

Żywienie 5 miesięcznego niemowlaka nie musi być bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim, tak młody organizm jest dostosowany do tego, aby odżywiać się wszystkimi składnikami, jakie zawiera mleko matki. Jest to absolutna podstawa żywienia tak małego dziecka i choć sytuacja ta zmienia się nieco jeżeli matka nie jest w stanie karmić piersią, niezmienne jest to, że dieta mleczna wciąż jest wymagana. Alternatywą zawsze jest mleko modyfikowane i nawet przy karmieniu dziecka tą metodą, dieta stricte mleczna powinna być utrzymana do około szóstego miesiąca życia.
Niekiedy jednak istnieje możliwość rozpoczęcia procesu rozszerzania diety niemowlaka nieco wcześniej. W piątym miesiącu niektórzy rodzice mogą zacząć eksperymentować z tym, jak dziecko reaguje na warzywa lub owoce. Do zalecanych owoców można zaliczyć jabłko, które powinno być dosyć dobrze tolerowane, a jego smak powinien przypaść bobasowi do gustu. Natomiast jeżeli chodzi o warzywa, na początek dobre są marchewki, ziemniaki oraz dynie. Warzywa te są bardzo miękkie, bogate w cenne składniki odżywcze oraz, co jest niezwykle ważne, powinny być w miarę dobrze tolerowane przez dziecko. Te trzy rodzaje warzyw znane są bowiem z tego, że raczej nie wywołują reakcji alergicznych.
Jako, że alergie są trudne do przewidzenia i nigdy nie wiadomo jak dokładnie dziecko zareaguje na dany składnik, zawsze dobrze jest być szczególnie uważnym podczas podawania nowych produktów. Niektórzy lekarze zachęcają aby rodzice podawali dziecko nowy produkt spożywczy co cztery dni. Ten czterodniowy okres czasu pozwala ocenić, czy produkt nie wywołuje reakcji alergicznej u niemowlaka. Choć może wydawać się to nieco restrykcyjne, metoda ta jest najlepszą opcją, która pozwala uniknąć niepotrzebnego cierpienia u dziecka. Nawet pozornie niegroźne produkty takie jak truskawki czy pomidory mogą okazać się bardzo groźne właśnie przez to, że bardzo dużo osób jest na nie silnie uczulona.
Jako, że w piątym miesiącu życia, układ pokarmowy dziecka wciąż się rozwija i nie jest przystosowany do trawienia czegokolwiek poza mlekiem, rozszerzanie diety należy przeprowadzać niesamowicie ostrożnie. Bardzo często dziecko całkowicie odrzuca pokarm podawany na łyżeczce, odmawiając jego przełykania. Nie jest to jednak nic niecodziennego i dlatego żaden z rodziców nie powinien się tym martwić na tym etapie. Jak wiadomo, dzieci uczą się niezwykle szybko i łatwo przystosowują się do zmian, zwłaszcza gdy są tak małe. Dlatego przy częstym ponawianiu prób karmienia dzieckiem w taki sposób, dziecko w końcu powinno zacząć współpracować z rodzicami.
Oprócz tego rodzice muszą pamiętać, że wprowadzane produkty są jedynie dodatkami do diety, której podstawa to mleko. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia zakłada, że każde dziecko powinno być żywione tylko mlekiem aż do szóstego miesiąca życia. Zatem żywienie 5 miesięcznego niemowlaka może, ale nie musi być urozmaicane produktami niemlecznymi. Każdy rodzic powinien się dostosować do tego, jak na pomysł reaguje jego dziecko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here