Żywienie niemowlaka w 5 miesiącu

0
1329
Żywienie niemowlaka w 5 miesiącu

Według Światowej Organizacji Zdrowia, wszystkie dzieci powinny być karmione mlekiem z piersi co najmniej do szóstego miesiąca życia. Spożywanie mleka matki pozwala na to, aby nie tylko odpowiednio odżywić niemowlę, ale bierze także udział między innymi, we wzmacnianiu rozwijającego się układu immunologicznego dziecka.
Jednakże nie zawsze możliwe jest to, aby dziecko było karmione naturalne. Wiele osób także pragnie zacząć rozszerzać dietę swojego malucha znacznie wcześniej. W obu przypadkach, istnieje możliwość podjęcia prób poszerzenia diety dziecka już około czwartego miesiąca życia. Oficjalne wytyczne sugerują, aby data ta mieściła się między 17, a 26 tygodniem życia malucha.
Dlaczego pokarmy niemleczne należy wprowadzać tak późno? Otóż układ trawienny, podobnie jak inne części ciała niemowlaka, wciąż przechodzi wiele zmian i dojrzewa, powoli ucząc się wykonywać swoje zadanie. Zaraz po narodzinach całe ciało dziecka jest przystosowane do tego, aby żywić się mlekiem matki, które powinno zawierać substancje odżywcze niezbędne do tego, aby umożliwić prawidłowy rozwój.
Jednakże nawet przy kontynuowaniu diety mlecznej, po czwartym lub piątym miesiącu można zawsze spróbować wprowadzić inne pokarmy. Jak jednak powinno wyglądać żywienie niemowlaka w 5 miesiącu życia? Otóż przede wszystkim pierwszymi urozmaiceniami diety, jakie można wprowadzić, są warzywa. Najczęściej sugerowane są ziemniaki, marchew i dynie. Te ugotowane warzywa są bardzo miękkie, mają nieco wartości odżywczych i co równie ważne, istnieje małe prawdopodobieństwo, że wywołają reakcję alergiczną. Podobnie jest ze startym jabłkiem, które również można włączyć do diety malucha dosyć wcześnie. Jabłko jest orzeźwiające i słodkie, a więc jego smak powinien zachęcić dziecko do prób jedzenie czegoś, co podawane jest na łyżeczce.
Pomiędzy każdym nowym produktem niemlecznym, jaki jest wprowadzany do diety, powinno być parę dni przerwy. Przerwa ta ma za zadanie pokazać, czy dziecko nie reaguje negatywnie na nowy produkt. Jest to szczególnie istotne w dalszych stadiach rozszerzania diety niemowlaka, kiedy wprowadzane zaczynają być dania stworzone z wielu różnych produktów. Bez przetestowania każdego z nich, bardzo trudno będzie stwierdzić, który może wywoływać alergię u niemowlaka. Najczęściej reakcje alergiczne mogą być spowodowane jedzeniem truskawek lub też pomidorów, gdyż są to produkty łatwo uczulające. Unikać też warzywa takich jak cebula lub kapusty, ponieważ mogą one powodować występowania wzdęć.
Małe dziecko może protestować na próby karmienia go czymś innym niż mlekiem. Jednakże po paru próbach powinno zacząć przyjmować nowe pokarmy, choć na początku z dużą niechęcią. Ostatecznie każdy rodzin powinien mieć na uwadze jeden, bardzo ważny fakt – przez pierwsze miesiące życia, podstawowym posiłkiem dziecka jest mleko. Nawet jeżeli uda się rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka nieco wcześniej, nie zmienia to faktu, że małe dzieci potrzebują przede wszystkim mleka. Pamiętając o tym, można uniknąć wielu niechcianych pomyłek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta w miarę rozwoju
Następny artykułSprawdzone sposoby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here