Ciąża bliźniacza

0
1512
ciąża bliźniacza
fot. pexels.com

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy być może trafią ci się bliźniaki? To podwójne szczęście, ale i dużo więcej obowiązków i troski o takie maluchy. Sprawdź, jak rozpoznać ciążę bliźniaczą, jakie są jej objawy i jak się do niej przygotować.

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/ciaza-blizniacza-objawy/

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza to ciąża o zwiększonym ryzyku, ze względu na przeprowadzanie podwójnej kontroli lekarskiej. Sprawdza się bicie dwóch serduszek, rozwój obu mózgów oraz płuc. W większości przypadków taki rodzaj ciąży ma podłoże genetyczne lub wiąże się z długotrwałym leczeniem hormonami.

Do objawów ciąży bliźniaczej zalicza się przede wszystkim bicie dwóch serduszek, które dopiero słuchać na badaniu USG. Wówczas widać trzy części płodu, kilka drobnych rozsianych części płodu, a także wysoko położone dno macicy. Kobieta w ciąży może mieć znacznie większy brzuch, a także odczuwać ruchy w różnych częściach brzucha.

Tydzień po tygodniu

W ciąży bliźniaczej jednojajowej lub dwujajowej silne objawy ujawniają się przy około 4 tygodniu ciąży. Wówczas kobieta ma bardziej nasilone nudności, wymioty, bóle. Brzuch jest co najmniej dwukrotnie większy, zatem trzeci trymestr będzie stanowił już dla przyszłej mamy ogromny dyskomfort.

Mogą się również pojawić żylaki nóg, a także dokuczliwe bóle kręgosłupa, który dźwiga dwójkę dzieci. Wiele kobiet uskarża się również na problem ze spaniem, gdyż nie może się ułożyć w nocy do snu, ze względu na ograniczone możliwości. Dodatkowo pojawiają się problemy ze schylaniem i ubieraniem.

W ciąży bliźniaczej również pojawiają się problemy natury jelitowej. Kobieta je częściej, ale mniej, aczkolwiek dzieci zajmują bardzo dużo miejsca i uciskają żołądek. W późniejszym czasie u kobiety mogą się również pojawić problemy z oddychaniem, ponieważ obecność dwójki dzieci może podnosić przeponę do góry, a to z kolei, powoduje spłycony oddech.

Ciąża bliźniacza to prawdziwy skarb, ale również ciężkie 9 miesięcy, które należy przetrwać, by później móc się cieszyć podwójnym szczęściem!

Przeczytaj też: https://pontipino.pl/przedwczesny-porod/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here