Co to jest cukrzyca i jak się ją leczy?

0
1039
co to jest cukrzyca i jak się ją leczy

Wydaje się, że problematyka cukrzycy jest już powszechnie znana. Jednak spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie: co to jest cukrzyca i jak się ją leczy. Otóż jest to choroba przewlekła metaboliczna. Trzustka pacjenta nie wydziela wystarczającej ilości insuliny albo też wytwarzany hormon nie jest prawidłowo zużywany przez organizm.

Choroba ta jest prawdziwą zmorą naszych czasów. Diabetyków jest cała armia i szeregi te rosną. Dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy, na które warto zwrócić uwagę. Typowymi objawami są: duże pragnienie i częstomocz, chudnięcie, mimo normalnego apetytu, nieostre widzenie, drażliwość, apatia, zmęczenie i senność, łatwe powstawanie siniaków, wolniejsze gojenie się ran, nawracające zapalenia skóry, zapalenia dziąseł, zapalenia pęcherza moczowego, sucha skóra, świąd skóry, mrowienie lub przejściowa utrata czucia w stopach, zapalenia pochwy u kobiet.

Pamiętajmy jednak, że cukrzyca często rozwija się bezobjawowo. Dlatego warto badać poziom cukru we krwi. Nie trzeba umawiać się na wizyty lekarskie, wystarczy zaopatrzyć się w dobry glukometr. Jest on zresztą konieczny także już w terapii cukrzycy, kiedy tę chorobę mamy zdiagnozowaną. Warto wziąć to pod uwagę, bo cukrzyca może dotknąć każdego. W Polsce liczbę diabetyków szacuje się na ponad 2 miliony, jednak doliczyć do tego trzeba co najmniej kolejny milion osób, które są nieświadome choroby, a przecież wystarczy nawet samodzielnie zbadać poziom glukozy.

Jeśli już stwierdzimy podwyższony poziom glukozy — konieczna jest wizyta w poradni diabetologicznej, to centrum terapii. Mam dobrą i złą wiadomość: cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, ale można trzymać ją w ryzach, skutecznie kontrolować, aby nie dopuścić do niebezpiecznych powikłań. Niezbędna jest regularna kontrola glikemii (czyli zawartości cukru we krwi) oraz bezwzględne stosowanie się do wskazówek lekarza i dietetyka.

Leczenie cukrzycy to przede wszystkim normowanie poziomu cukru we krwi oraz zapobieganie powikłaniom. Służą temu glukometry i pompy insulinowe, w które bez problemu można zaopatrzyć się w:sklep dla cukrzyków diabetyk24.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here