Badanie wzrostu i wagi dziecka w brzuchu mamy

0
1145
w brzuchu mamy
fot. pexels.com

Wzrost i waga płodu potrafią spędzić sen z powiek wielu rodzicom. Wynika to głównie z obaw, że dziecko w brzuchu nie rozwija się prawidłowo. W obszarze tych obaw często pojawiają się zagwostki czy duży brzuch oznacza duże dziecko i odwrotnie – czy mały brzuch mamy znaczy, że dziecko jest małe. Dziś porozmawiamy o metodach oceny tego, jak wzrasta płód w brzuchu mamy!

Zobacz też: http://jegoego.pl/waga-i-wzrost-dziecka/

Czy po wielkości brzucha można zmierzyć wielkość dziecka?

To zagwostka chyba każdej kobiety, która była lub jest w ciąży. Wynika to m.in. z tego, że powszechnie uważa się, że wielkość brzucha mamy jest zależna od wielkości dziecka, które znajduje się w nim. Takie myślenie wcale nie leżą wyłącznie po stronie osób, które nie są lekarzami, ale również w środowisku naukowym. Otóż wiele lekarzy twierdzi, że mierząc obwód brzucha i tzw. wysokość dna miednicy można swobodnie ocenić czy dziecko rośnie prawidłowo.

Każda kobieta jest inna

No właśnie, każda kobieta jest inna, a powyżej opisany sposób na pomiar dziecka w brzuchu jest zdecydowanie przestarzały. Doświadczenia lekarzy prowadzących ciąże jednoznacznie wskazują, że wielokrotnie po ocenie brzucha byli w stanie zdiagnozować hipotrofię, czyli właśnie gorsze rozwijanie się płodu, ale w rzeczywistości wcale tak nie było. Wielkość brzucha nie ma bezpośredniego wpływu na wielkość dziecka, ponieważ występuje takie zjawisko jak przybieranie tkanki tłuszczowej na brzuchu w czasie ciąży, ale z drugiej strony jej utrata. Dodatkowo jednej kobiety mają więcej płynu owodniowego, a inne mniej – płyn owodniowy również wpływ na wielkość brzucha.

Jak zatem prawidłowo ocenić wielkość dziecka w brzuchu?

Jedynym skutecznym sposobem na racjonalną ocenę wielkości płodu jest wykonanie USG. Warto badanie to wykonać u lekarza ginekologa, która ma wiedzę w zakresie ultrasonografii potwierdzone specjalistycznymi certyfikatami. Istotne jest to, aby taki pomiar odnosić do tzw. percentyli. Norma mieści się pomiędzy 10 – 90 percentyli. Są to normy dla danego wieku ciąży. Istotne jest również, aby wynik takiego badania nie był opisywany ,,w tygodniach’’.

Jak widać po bezpiecznej normie (10-90 percentyli jest ona dość spora). Dopiero poza nią można stwierdzić hipotrofię płodu.

Przeczytaj też: http://www.mamopedia.pl/o-odstepie-pomiedzy-ciazami/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here