Dieta niemowlaka 6 miesięcy karmionego sztucznie

0
1483
Dieta niemowlaka 6 miesięcy karmionego sztucznie

Zalecenia dotyczące rozszerzania diety niemowlaka zmieniają się bardzo często. Ciągle bowiem są prowadzone różne badania a lekarze je ustalający, dochodzą do coraz to nowych wniosków i odkrywają nowe zależności. Obecnie dieta niemowlaka 6 miesięcy karmionego sztucznie nie różni się w żaden sposób od diety dziecka w tym samym wieku, które karmione jest mlekiem matki.

Zalecenia WHO czyli światowej organizacji zdrowia są w tym momencie takie, że dietę należy zacząć dziecku rozszerzać pomiędzy 17 a 26 tygodniem życia. Trzeba również wziąć pod uwagę sygnały dziecka i oznaki jego gotowości do przyjmowania pokarmów stałych. Po pierwsze dziecko musi stabilnie siedzieć. Najlepiej gdyby samodzielnie siadało, ponieważ z zasady nie sadza się dziecka, które nie potrafi usiąść samodzielnie. Poza tym dziecko powinno być zainteresowane jedzeniem, które mu proponujemy. Jeśli maluch chętnie sięga i bada to co mają na talerzu jego rodzice, jest to jak najbardziej sygnał , że można rozpoczynać rozszerzanie diety. Mleko jednak powinno być podstawą diety malucha aż do ukończenia przez niego 1 roku życia, niezależnie czy jest to mleko naturalne czy mleko modyfikowane.

Zanim zaczniemy rozszerzanie diety warto zastanowić się w jaki sposób chcemy to zrobić? Czy tradycyjnie zamierzamy karmić dziecko łyżeczką czy może skorzystamy z coraz popularniejszej obecnie metody BLW Bobas Lubi Wybór, która zakłada, że dziecko dostaje pokarm do rączki. Rodzic proponuje maluchowi kilka pokarmów do wyboru, a dziecko decyduje co zje i ile zje. Oczywiście na samym początku będzie pewnie tylko bawić się jedzeniem, badać jego konsystencję ale z czasem coraz więcej jedzenia zacznie trafiać do malutkiego brzuszka. Tak samo jest z karmieniem łyżeczką. Dziecko dopiero uczy się, że za pomocą tych pokarmów można zaspokoić głód. Uczy się też smaków i obchodzenia z jedzeniem.

Schemat żywienia niemowląt to nie jakiś narzucony z góry zbiór zasad i kolejnych kroków. Obecnie panuje pogląd, że niemowlak może jeść wszystko poza orzechami, które są silnie alergizujące oraz miodem. Nie wolno również podawać surowego mięsa i ryb, ponieważ powoduje to ryzyko zarażenia listeriozą. Nie zaleca się także w diecie dzieci stosowania soli i cukru. Soli nie zaleca się ponieważ wystarczająca ilość sodu znajduje się już w żywności przetworzonej, którą od czasu do czasu podajemy dziecku, takiej jak wędliny czy ser. Mały człowiek ma bardzo niskie zapotrzebowanie na ten składnik a zbyt wielka jego ilość w organizmie źle wpływa na funkcjonowanie nerek. Cukier natomiast gwałtowanie podnosi poziom energii, dzieci są często zbytnio pobudzone przez nadmierne spożywanie cukru. Generalnie zasada jest taka, że do ukończenia 1 roku nie powinno się podawać w ogóle cukru. Oczywiście trudno jest ukrywać przed dzieckiem w nieskończoność istnienie słodyczy, jednak im później zacznie się ono do niego przyzwyczajać tym lepiej i korzystniej dla małego organizmu. Warto również zaznaczyć, że Światowa Organizacja Zdrowia stoi obecnie na stanowisku, że zarówno dieta wegetariańska jak i wegańska może być stosowana u dzieci pod warunkiem tego , że jest dobrze zbilansowana i dostarcza małemu człowiekowi wszystkich potrzebnych składników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here