Gry dla dzieci

0
2085
monopoly

Zbliża się okres wzmożonych zakupów grudniowych. Najpierw Mikołaj, potem Boże Narodzenie. Kupowanie zabawek tuż przed terminem święta w zatłoczonych sklepach nie jest przyjemne i dodatkowo niesie za sobą ryzyko dokonania zakupu nieprzemyślanego, który może nawet przynieść dziecku więcej szkody niż pożytku.

Wśród tysięcy zabawek najpoważniejszą pozycję stanowią gry

Rodzice czy inne osoby poszukujące tego typu zabawki mają do wyboru różnego rodzaju klocki, gry planszowe, karciane oraz szeroki asortyment gier komputerowych.
Wybór gry dla dzieci determinować powinien przede wszystkim wiek dziecka. Różne możliwości percepcyjne zależne od wieku decydują o stopniu trudności i treści gry. Ponadto przy doborze gry trzeba mieć na uwadze poziom rozwoju intelektualnego dziecka i jego zainteresowania.

Warto zapoznać się z rynkową ofertą gier, do których potrzeba co najmniej dwóch graczy. Jeszcze lepsze są gry rodzinne. Wspólne granie to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu w weekend czy podczas urlopu. To okazja do umacniania więzi między członkami rodziny, przekazywania ważnych z punktu widzenia wychowania treści. Dobre gry dla dzieci edukują, wyzwalają kreatywność, wychowują.
Spośród gier dostępnych na rynku warto wypróbować kilka, które są przebojowymi nowościami albo sprawdzonymi od lat hitami.

Scrabble
Gra wymyślona w 1931 roku przez Amerykanina Alfreda Buttsa zawojowała cały świat. Jest chyba najbardziej znaną grą towarzyską. A jej walory edukacyjne są niepodważalne. Sccrable polegające na układaniu słów na planszy to nie jest zwykła krzyżówka. Obok umiejętności lingwistycznych rozwijają spostrzegawczość, zdolności matematyczne, uczą strategii. Dla dzieci nieumiejących pisać można zakupić uproszczoną wersję scrabble z obrazkami.

Connect
Ta gra to rozbudowana wersja popularnego „Kółka i krzyżyka”. Gra przestrzenna polegająca na ułożeniu obok siebie czterech żetonów. Dwie osoby świetnie mogą się przy niej bawić. Gra wyzwala głównie kreatywne myślenie strategiczne.

Dobble
Niezwykle popularna od kilku lat gra dla całej rodziny. Gra składa się z kilkudziesięciu par obrazków. Polega właśnie na odkrywaniu kart i dobieraniu ich w pary. Zapamiętanie, gdzie leży który obrazek nie jest łatwe. Dzieci z reguły znacznie lepiej sobie z tym radzą niż ich rodzice.
Dobble produkowana jest w różnych odmianach – również dla małych dzieci z dużymi kartami.

Jenga
Gra zręcznościowa polegająca na wyciąganiu z litej konstrukcji pojedynczych klocków. Przegrywa ten, kto doprowadzi do upadku wieży.
Gra pobudza wyobraźnię przestrzenną. Świetna propozycja dla całej rodziny.

jenga

Monopoly
Klasyczna wersja lub uproszczona dla małych dzieci – gra planszowa, gdzie częściowo decyduje los (wyrzucana kostka) i strategia gracza, który podejmuje decyzje o pomnażaniu i rozbudowie swojego imperium. Gra ucząca podejmowania strategicznych decyzji świetnie wprowadza dziecko w zawiły świat ekonomii.

5 sekund
Gra, gdzie czas odgrywa zasadniczą rolę. Gracze odpowiadają na pytania zapisane na losowanych przez nich kartach. Na udzielenie odpowiedzi mają 5 sekund. Gra uczy jak cenny jest czas.

Chińczyk
Klasyka klasyki. Prosta gra planszowa, gdzie decyduje głównie losowość wyrzucanych na kostce oczek. Elementy strategii dotyczą ilości uaktywnionych pionów i decyzji o tym, którym pionem wykonamy ruch. Gra dla dzieci i dorosłych, Świetna okazja do bycia razem, rozmów, miłego spędzenia czasu.

Obok gier planszowych coraz większym zainteresowaniem dzieci cieszą się gry wirtualne. Mogą to być gry na konsolę, albo takie w które grać można przez Internet.
Wielu rodziców boi się tego rodzaju gier widząc w nich zło, bojąc się ich negatywnego wpływu na rozwój dziecka. Obawy są słuszne, ale przy zachowaniu środków bezpieczeństwa gry wirtualne staną się ważnym czynnikiem wspierającym proces kształcenia i wychowania dziecka.

gry dla dzieci

Wystarczy regulować czas dostępu dziecka do komputera, tabletu czy smartfona, aby uniknąć uzależnienia dziecka od tych urządzeń lub od Internetu. Uzależnienie jest bardzo niebezpieczne, silne, trudne w leczeniu.
Podobnie jak za regulowanie czasem rodzice odpowiadają za dobór treści gier komputerowych. Przy zakupie gier warto zwrócić oznakowanie PEGI (Pan-European Game Information) – jest to rodzaj klasyfikacji wiekowej gier, jednolity dla państw UE. Gry dzieli się na kategorie wiekowe 3, 7, 12, 16, 18.

Ponadto na opakowaniach z grą są piktogramy ostrzegające przed niektórymi treściami. Dzięki klasyfikacji wekowej i informacji dotyczącej treści rodzice mają szansę na zakup gry ze wszech miar korzystnej i bezpiecznej.
Internet oferujący dostęp do bezpłatnych stron z gramy też coraz częściej informuje o kategorii wiekowej i treściach gier. W doborze stron mogą pomóc katalogi dobrych, bezpiecznych stron www dla dzieci, które publikują różne instytucje dbające o bezpieczeństwo w sieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here